25.marca- INAUGURACJA

Nasze działania rozpoczęliśmy od seminarium inauguracyjnego, które było w zasadzie spotkaniem informacyjnym. Na miejsce prezentacji naszej idei wybraliśmy lokal z warszawskim klimatem – wydawnictwo kwartalnika Res Publica Nowa, w którym od dawna już dzieją się ciekawe zjawiska, min. o lekkim zabarwieniu lokalnym i pro-obywatelskim, takie jak  „DNA miasta”. Nasze spotkanie rozpoczął Paweł Jordan krótką prezentacją o SCWO i idei sąsiedzkości, a temat poszerzyła Agnieszka Matan (koordynatorka całego tego zamieszania). Słuchacze dowiedzieli się: po co, dlaczego, kiedy, kto i w jaki sposób może „budzić Warszawę” i rozwijać z nami nasz Q-ruch. Żeby nie było nudno i patetycznie, Bohdan Skrzypczak opowiedział historię bełhatowskiego „Dnia Sąsiada”, co w sposób dość zabawny zobrazowało wszystkim, że nie taki ten sąsiedzki diabeł straszny.

A na koniec, do kolejnej naszej inicjatywy (czyli szkoleń w Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich) namawiali absolwenci zeszłorocznej edycji – Maciek Pawłowski i Piotrek Guzek. Obaj nieco inaczej i z różnych perspektyw, bo pierwszy mówił o działaniach na Grochowie i  w radzie osiedlowej, natomiast Piotrek podzielił się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu ochockiej kawiarni, która jest jednocześnie małą sąsiedzką fabryką produkującą przeróżne ciekawe eventy (spotkania muzyczne, wernisaże, święto ulicy…).Po chwili na pytania i uwagi, można już było zapisywać się na AIS (całkiem niezły wynik, bo spontanicznie zgłosiło się prawie 10 osób!)

Na spotkaniu zjawiło się ponad 40 osób – członkowie fundacji, stowarzyszeń, rad osiedlowych, klubów osiedlowych, właściciele kawiarni, przedstawiciele urzędu miasta, dziennikarze (radiowa Jedynka), no i oczywiście reprezentacja z CALa.

To nie jest początek działań sąsiedzkich w Warszawie, tyko początek współpracy między ludźmi, którzy działają lub zaczynają działać lokalnie. Wspólna wymiana doświadczeń i informacji, wzajemna pomoc i dzielenie się wszelkimi trudnościami i pomysłami sprawią, że sąsiedzkie wydarzenia staną się bardziej powszechne, a jednorazowy zapał może przemienić się w trwała współpracę z mieszkańcami.

Witamy więc, zapraszamy, zachęcamy!

A pod tym tajnym linkiem znajdziecie zdjęcia z tego spotkania:http://picasaweb.google.pl/agnieszka.klubsurma/2503#

Dziękujemy także Res Publice za bardzo miłe przyjęcie i pomoc!