27.02.2013 Inauguracja kolejnego roku w Q-Ruchu Sąsiedzkim!

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem naszej wolontariuszki Kasi Lipińskiej z Inauguracji Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich, która odbyła się 27 lutego 2013 r, w Klubie Osiedlowym SURMA (Filia OKO). Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się 20 marca, w nowej siedzibie naszego Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, u. Paca 40. Poświęcimy je sposobom organizowania Warszawskiego Dnia Sąsiada. Zapraszamy!

Żeby ludzie byli dla siebie ludźmi

Drugie w tym roku spotkanie Q- Ruchu Sąsiedzkiego, miało miejsce 27 lutego w Klubie Osiedlowym Surma, filii OKO, na Ochocie. Seminarium inaugurowało tegoroczną, V już edycję Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich. – jedyny tego typu cykl warsztatów skierowany do sąsiadek i sąsiadów z Warszawy. Warsztaty prowadzą oraz tworzą przede wszystkim animatorzy Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, a cały projekt Q Ruchu Sąsiedzkiego jest prowadzony w ramach Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej(SCWO) i jest współfinansowany ze środków miejskich.

Do udziału w spotkaniu poświęconym tegorocznej Akademii oraz tegorocznych działaniach Q Ruchu Sąsiedzkiego zostali zaproszeni absolwenci poprzednich edycji oraz wszyscy, którzy odczuwają potrzebę działań w swoich sąsiedztwie i zależy im na m. in. lepszej integracji i pozytywnej zmianie. Uczestnicy poprzednich edycji podzielili się doświadczeniami z nabytych w ubiegłym roku umiejętności, prezentując zebranym realizacje ciekawych sąsiedzkich projektów, których byli inicjatorami lub współtwórcami.
surma

Na początku Kornelia Zagórska – koordynatorka projektu zaprosiła wszystkich do udziału w ćwiczeniu integracyjnym, aby lepiej zrozumieć ideę działania metod CAL, które są wykorzystywane w pracy z mieszkańcami. Z przygotowanych kartonów oraz różnych materiałów, papieru, opakowań na płyty, sznurków, krepiny itp. uczestnicy w grupach wykonali własne koncepcje klubów sąsiedzkich. Celem ćwiczenia było pokazanie, iż nasze sąsiedztwa składają się z wielu pozornie niedopasowanych elementów, które przy wsparciu grupy mogą przemienić się w żywe, kolorowe i przyjazne miejsca. Każdy pomysł domku był inny, tak jak nasze podwórka, osiedla, czy dzielnice. Efektem prac były te oto dzieła.

Filozofowanie pod gruszą

Pierwszą osobą, która podzieliła się swoimi doświadczeniami był Michał Mioduszewski – absolwent IV edycji, współtwórca m.in. domku herbacianego na Bródnie, o którym to pomyśle zdecydował się opowiedzieć. Kopia rzeźby znanego artysty Rirkrity Tiravanij, zaproszonego przez Pawła Althamera do współtworzenia Parku Rzeźby w warszawskim Parku Bródnowskim, została przez Michała i sąsiadów z Targówka zajęta, aby latem odbywały się tam różne, interesujące mieszkańców inicjatywy. Do tej pory ten projekt, choć ciekawy wizualnie, nie budził zainteresowania mieszkańców, padał też często ofiarą wandalizmu, co źle wpływało na walory estetyczne parku. Trzeba było, jak to ujął Michał, przełamać się i uczynić krok w stosunku do tej przestrzeni, żeby stała się ona symbolicznie zamieszkana. Odtąd podobno nikt nie ma już odwagi niszczyć miejsca, które jest aktywnie użytkowane przez innych. Projekt animacyjny „Domek Herbaciany” to inicjatywa wyrosła z idei przyświecających Q- Ruchowi Sąsiedzkiemu. Nie jest to skrupulatnie zaplanowana przez organizatorów akcja ze sztywnym harmonogramem – każdy kto chce może się włączyć i zrobić tam z innymi na co ma ochotę. W ten sposób pojawia się wiele ciekawych pomysłów wychodzących naprzeciw lokalnym potrzebom – zamieszkujący te okolice seniorzy utworzyli tu klub filozoficzny, w którym pod miejscowymi jabłonkami spotykają się, by dyskutować o wybranych utworach, a w międzyczasie poznają także ludzi z innych generacji. Wymiana międzypokoleniowa odgrywa ogromną rolę w rewitalizacji społecznej przestrzeni. Dzięki takim spotkaniom jak w domku herbacianym, opowiadał Michał, starszy człowiek może poznać np. kogoś kto zna się na komputerach i jest mu w stanie w ramach „sąsiedzkiej przysługi” w tym pomóc. Podobne działania mają miejsce w klubie osiedlowym Surma, w którym wolontariusze udzielają mieszkańcom porad prawnych i związanych ze skomplikowaną warszawską biurokracją.

surma3
A co zimą?
– Domek herbaciany funkcjonuje latem, a w jesienne i zimowe wieczory trzeba się gdzieś przytulić, zachęcam do przytulenia się do biblioteki – zaczęła swoje wystąpienie Katarzyna Urbanowicz, kolejna aktywna sąsiadka. Uczestniczka IV edycji Akademii pracuje w nowoczesnej ochockiej bibliotece „Przystanek Książka” przy ulicy Grójeckiej 42. Bibliotekarką jest od dawna, ale udział w Akademii znacząco zmienił jej spojrzenie na to co bycie nią naprawdę znaczy. – My bibliotekarze mamy tendencję do tego, żeby uważać się za przywódców mamy bardziej instytucjonalne podejście do działań twórczych. surma2Udział w AIS nauczył Kasię innego spojrzenia na przestrzeń, w której spędziła tyle lat. Biblioteka stała się nie tylko miejscem, z którego wypożycza się książki, ale również miejscem spotkań sąsiadów. Teraz ludzie, zachęceni otwartością bibliotekarzy sami przychodzą ze swoją twórczością, a są to działania rozmaite, nie tylko popularnie postrzegane w kategoriach artystycznych – także konwersatoria angielskie, wystawy kolekcjonerskie, a także planszówki, pasja, którą stara się zarazić mieszkańców Ochoty Noe Nitot, francuz, mówiący po polsku, ale jak powiedziała Kasia, na życzenie konwersujący również po francusku.
Podsumowując zmiany jakie zaszły w jej działalności animacyjnej Kasia przywołała pytanie poprzedniej edycji, która były szczególnie dedykowana bibliotekarzom o bibliotekarkom warszawskim hasło – Nie pytaj co biblioteka może zrobić dla Ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla biblioteki.

Aktywna Ochota

Na zakończenie Grażyna Gnatowska, kierownik klubu Surma oraz trenerka CAL opowiedziała o swoich kilkunastoletnich doświadczeniach w animacji lokalnej. Podczas gdy wszyscy siedzieli na spotkaniu, w sali obok właśnie kończył się angielski i sąsiadki przybywały tłumnie na odbywające się tu co tydzień spotkanie kobiet. Inicjatywa ta, która wypłynęła od nich trwa już ponad dziesięć lat i Panie są tak zadowolone z posiadania tej wspólnej przestrzeni, że co poniedziałek przesiadują w pobliskiej bibliotece, by zapraszać kolejne osoby. Tak jak w przypadku poprzednich inicjatyw, to miejsce ma odpowiadać przede wszystkim ich potrzebom i tak właśnie się stało – tu czują się bezpiecznie i otwarcie dzielą się swoimi doświadczeniami.

surma2Grażyna zaczęła działalność w 1994 roku. Surma jest oddziałem Ośrodka Kultury Ochoty od początku była pomyślana jako otwarta przestrzeń a nie instytucja z odgórnie narzuconym planem działania. Tyle, że wtedy czasy były inne – nie istniała nawet ustawa o usługach wolontariackich a prawo odzwierciedlało ówczesne nastawienie do tego typu działań. Animacja w Warszawie to zjawisko, które rozwija się od niedawna, ale Grażyna uważa, że jest to stały i dynamiczny proces. W tym momencie wokół Surmy kręci się regularnie dwudziestu wolontariuszy, którzy chętnie poświęcają swój czas okolicznym mieszkańcom. Wszystkim inicjatywom przyświeca cel – Żeby człowiek dla człowieka był człowiekiem, a nie anonimowym przechodniem, a także żeby nasze sąsiedztwo było dla nas przyjemne.
Akademia rozpoczyna się trzynastego marca a kończy w listopadzie.
W tegorocznej V edycji udział weźmie dwudziestu uczestników.
Katarzyna Lipińska