AIS: VII warsztat „Od pomysłu do projektu” [relacja]

Na ostatnim warsztacie Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich w tym roku głównym tematem była praca metodą projektową. Uczestnicy szkolenia mieli okazję wymienić się swoimi doświadczeniami i pochwalić się co udało im się w tym roku zrealizować. Laura opowiedziała nam o swojej inicjatywie w ramach tegorocznego Dnia Sąsiada, którą organizowała na swoim osiedlu na Woronicza, a Agnieszka podzieliła się swoimi wrażeniami na temat sąsiedzkiego pikniku, które realizowała w Wawrze w ramach projektu FIO Mazowsze Lokalnie.

Druga część spotkania poświęcona była skutecznemu pisaniu wniosków jako szansie na uzyskanie finansowania i przekucie swojego pomysłu na działania. Agata podzieliła się swoimi doświadczeniami na przykładzie projektu Strefa Dzień Dobry, który Q Ruch Sąsiedzki realizował we wrześniu tego roku.

Na koniec spotkania wspólnie tworzyliśmy definicje dobrego sąsiedztwa. Oto niektóre z nich:

– społeczność skupiona wokół wspólnej przestrzeni i potrzeb, wolna od przymusu, oparta na zdrowych towarzyskich relacjach, a także zaufaniu, otwartości, solidarności oraz chęci wspólnego działania na jej rzecz, bazująca na zasobach jej członków.

– społeczność i przestrzeń, gdzie przyjemnie się czujemy, zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, możemy sobie wzajemnie pomóc, znamy się i działamy wspólnie. Łączy nas życzliwość, poprzez gesty uprzejmości i wspólnotę miejsca, którą odbieramy jako własną i uporządkowaną.

– sieć relacji zakorzeniona we wspólnej przestrzeni i oparta na chęci współdziałania, zaufania i wzajemnym szacunku.

 

Dziękujemy wszystkim za udział w Akademii!

7