Część II Q – inspiracji

Wspólne przygotowanie świątecznych potraw jest świetnym pomysłem na sąsiedzką integrację. Chyba wszyscy lubimy jeść, a w gronie naszych sąsiadów na pewno znajdą się osoby lubiące gotować. Tylko pomyślcie o tradycji międzypokoleniowego przyrządzania potraw. Kiedyś nie ograniczało się ono tylko do rodzinnego grona – w gotowanie były zaangażowane całe sąsiedzkie wspólnoty, miało to przede wszystkim wymiar towarzyski. Wiemy z doświadczenia, że jest to bardzo dobra metoda na przełamanie lodów, nauczenie się czegoś od siebie nawzajem oraz lepsze poznanie się (można się nagadać za wszystkie czasy!).

Jeśli nie macie wystarczająco dużej kuchni, aby zaprosić do niej wszystkich sąsiadów ;) zachęcamy do współpracy z lokalnymi kawiarniami, restauracjami czy domami kultury – będzie to dla nich dobra okazja do pokazania się lokalnej społeczności od jak najlepszej strony oraz zorganizowania niepowtarzalnego gwiazdkowego eventu. Pamiętajcie, że przy pozyskiwaniu partnerów do akcji ważne jest przede wszystkim mówienie do nich językiem korzyści, otwartość na ich sugestie i propozycje oraz dbałość o relacje na poziomie międzyludzkim. Zaproście ich na organizowane przez Was wydarzenie, będą zachwyceni! 

Niektóre lokale w Waszym sąsiedztwie mają zaplecze kuchenne, a większość posiada stoły, na których można wyrabiać ciasto, lepić pierogi czy wycinać pierniki. Czego chcieć więcej niż miejsca do spotkania i wspólnej pracy? Po skończonym zadaniu każdy sąsiad może zabrać ze sobą gotową partię i upiec ją w domowym piekarniku. Nic prostszego!

Co więcej, gotowanie może stać się świetnym pretekstem do rozmowy, wymiany rodzinnych przepisów i składania sobie świątecznych życzeń nad kubkiem gorącej czekolady.

Q Ruch życzy smacznego!