Dyplomy rozdane, Akademia zakończona.

DSC_2443

12. grudnia spotkaliśmy się w ochockiej kawiarni Obroty Rzeczy, żeby, wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami IV edycji Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich, podsumować samą Akademię, ale też cały, kończący się już, sezon sąsiedzki.

Oglądając zdjęcia, wspominaliśmy Warszawski Dzień Sąsiada oraz inne inicjatywy sąsiedzkie, które w tym roku szczególnie przypadły nam do gustu – Domek Herbaciany na Targówku, Dyskusyjny Klub Książki, Zasadź Drzewko czy Praska Biblioteka Sąsiedzka to tylko nieliczne pośród wielu ciekawych inicjatyw.

DSC_2462

Wyjątkowym momentem spotkania było rozdanie dyplomów dla (już) Absolwentek i Absolwentów AIS, jak również dla Ambasadorów i Ambasadorek warszawskiego ruchu sąsiedzkiego – zarówno tego organizacyjnego Q Ruchu Sąsiedzkiego, jak i ruchu sąsiedzkiego jako idei mówiącej o szczególnym sposobie współistnienia miedzy ludźmi. W tym roku postanowiłyśmy wyróżnić Praską Bibliotekę Sąsiedzką jako Sąsiedzką Inicjatywę Roku, przedstawicielka Klubokawiarni Grawitacja odebrała nagrodę za Biznes Przyjazny Sąsiadom, Adam Maruszak, wspierający nas nieustannie, został uhonorowany jako Osoba Przyjazną Sąsiadom. Wręczyliśmy również dyplom Miejsca Przyjaznego Sąsiadom dla „Warsztatu” Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta za całoroczne wsparcie, pomoc, Dzień Sąsiada i bycie najlepszym urzędem na świecie :)

DSC_2474

Film o Domu Sąsiedzkim zapoczątkował dyskusję o standardach, jakie powinno spełnić sąsiedztwo, by można je oznaczyć znakiem jakości Q. Dyskusję o tyle ciekawą, że rozwijaną z wielu perspektyw – byli z nami nie tylko aktywni sąsiedzi i sąsiadki, ale też przedstawicielki i przedstawiciele ngo, urzędów, biznesu i oczywiście, eksploatowanych w tym toku, bibliotek :) Momentami było naprawdę gorąco!

Ci, którzy nie dotarli, niech żałują. A my czekamy na ostatnie sąsiedzkie wydarzenia w tym roku – Podwórkowe Gwiazdki :)
DSC_2453
Kolejna edycja Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich już w przyszłym roku.
DSC_2490