Dzień Sąsiada i co dalej?

Dzień Sąsiada 2015 na Kiersnowskiego

Dzień Sąsiada 2015 na Kiersnowskiego / fot. M. Suwała / CAL

Zakończyły się już prawie wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach VI Warszawskiego Dnia Sąsiada. Gratulujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się zainicjować obchody tego święta w swoim sąsiedztwie, a także tym, którzy zorganizowali sąsiedzkie spotkanie po raz kolejny. Cieszymy się, że z roku na rok w tę akcję włącza się coraz więcej aktywnych sąsiadów i sąsiadek z całej Warszawy. W tegorocznej akcji udział wzięło ponad 70 sąsiedztw! Mimo kapryśnej nieraz pogody, różnych trudności organizacyjnych i strachu, że „nikt nie przyjdzie” te wszystkie inicjatywy sąsiedzkie się odbyły, pomogły mieszkańcom się spotkać i lepiej zintegrować. Dla wielu była to okazja, aby poznać swoich sąsiadów po raz pierwszy. Dla innych szansa, aby zrobić coś fajnego na rzecz swojego sąsiedztwa, zorganizować ciekawe wydarzenie, poznać swoją okolicę. I chyba największą nagrodą dla organizatora takiej inicjatywy to usłyszeć od sąsiada: „super akcja, musimy to powtórzyć”.

No właśnie!

16 czerwca w ramach Klubu Sąsiedzkie Paca 40 odbyło się spotkanie z organizatorami inicjatyw sąsiedzkich pt. „Dzień Sąsiada nie tylko od święta”, na którym podsumowaliśmy tegoroczną edycję Warszawskiego Dnia Sąsiada. Zastanawialiśmy się także jak wykorzystać potencjał i energię mieszkańców, który ujawnia się w trakcie naszego sąsiedzkiego wydarzenia. Podczas takiej imprezy często okazuje się, że nasi sąsiedzi mają mnóstwo pomysłów na działania, posiadają ciekawe umiejętności, którymi mogą się podzielić, a okoliczne instytucje są bardzo otwarte na współpracę z mieszkańcami. Warto zatem, aby Dzień Sąsiada był nie tylko fajną, jednorazową akcją, ale zapoczątkował dobrą tradycję i był kolejną cegiełką budującą dobre sąsiedztwo.

Jak to zrobić?

W trakcie spotkania wypracowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, jak sprawić, aby zaangażowanie, które zrodziło się z Dnia Sąsiada mogło trwać dalej:

  • Podziękuj wszystkim, którzy włączyli się inicjatywę – sąsiadom, osiedlowej kawiarni czy  administracji osiedla. Można np. zrobić prosty dyplom czy podziękowanie na piśmie, które sprawi, że dana osoba / instytucja nie zapomni o tym wydarzeniu.
  • Staraj się podtrzymywać kontakt z sąsiadami, zwłaszcza tymi nowopoznanymi. Sąsiedzkie „dzień dobry” to teraz złoty standard! Ponadto możecie spróbować szukać różnych okazji do sąsiedzkich spotkań np. wspólne oglądanie meczu, odmalowanie klatki, Hallowen, Gwiazdka itp. Oczywiście, pamiętajcie, aby szanować prywatność innych ludzi i zachować umiar, żeby nie zamęczyć naszych sąsiadów swoją aktywnością ;)
  • Możesz zorganizować spotkanie podsumowujące dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację i zapytać ich jakie są ich wrażenia po imprezie – z czego są zadowoleni, co warto następnym razem poprawić.
  • Słuchaj swoich sąsiadów, ich pomysłów, potrzeb czy sugestii, które pojawią się w trakcie imprezy oraz po niej. Daj innym przestrzeń do działania, wspieraj ich, bądź otwarty na inne inicjatywy, nie narzucaj swojego zdania. W końcu inicjatywy sąsiedzkie są po to, aby zrobić coś WSPÓLNIE – wspólnie tworzyć sąsiedztwo najwyższej jakości!

 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, a także Iwonie i Markowi z Fundacji Jeden Muranów za użyczenie nam przestrzeni na Miłej 22 na to spotkanie!