Inicjatywy sąsiedzkie a imprezy masowe – kilka praktycznych informacji

Dochodzą do nas sygnały, że organizatorzy incjatyw w ramach Dnia Sąsiada obawiają się czy zorganizowanie takiego wydarzenia jest legalne i czy trzeba to jakoś formalizować. Chcemy Was uspokoić i rozwiać wątpliwości, że w przypadku, gdy Wasza inicjatywa ma kameralny charakter i odbywa się na przestrzeni osiedla / kamienicy / na podwórku przed blokiem – zazwyczaj nie są potrzebne żadne pozwolenia urzędowe!

Generalnie inicjatywy sąsiedzkie…

– nie wiążą się z wykorzystaniem ulicy lub drogi (zajęciem pasa drogowego np. ulicy, chodnika, pobocza),

– są skierowane do liczby osób mniejszej niż wskazana w ustawie o imprezach masowych (1000 osób na otwartym terenie lub 500 w budynku),

– odbywają się na terenie prywatnym (na podwórku osiedla należącym do wspólnoty / spółdzielni mieszkaniowej, w kawiarni, ogrodzie itp.),

… więc zgodnie z ustawą nie są to imprezy masowe

DSCN1097

Tutaj znajdziecie więcej informacji na temat organizacji wydarzeń w przestrzeni miejskiej:

http://poradnik.ngo.pl/rodzaje_imprez_plenerowych

http://bezpieczna.um.warszawa.pl/imprezy-i-zgromadzenia/imprezy-masowe

http://ngo.um.warszawa.pl/sites/ngo2.um.warszawa.pl/files/zalaczniki/artykuly/przewodnik_dzialaj_w_przestrzeni.pdf

W przypadku, gdy wydarzenie odbywa się np. w parku czy na skwerku należącym do miasta – warto poinformować okolicznych zarządców nieruchomości i okoliczne instytucje (wystarczy uprzedzić o imprezie, podać dokładne daty i godziny, zostawić do siebie kontakt i zaprosić na imprezę). Na takich terenach często obowiązują też różne regulaminy porządkowe – przeczytajcie je wcześniej, aby uniknąć ewentualnych problemów (np. kwestia grillowania, ciszy nocnej). Można też zgłosić się do Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN) oraz delegatury BGN w Dzielnicach i uzyskać pozwolenie na zajęcie danego terenu. Jednak ta procedura może trwać 30 dni i wiązać się opłatami, a do tego może okazać się, że wcale nie jest konieczna w przypadku niewielkiej inicjatywy sąsiedzkiej.

Przede wszystkim pamiętajcie, że macie prawo korzystać z przestrzeni własnego podwórka / osiedla / kamienicy oraz ich najbliższego otoczenia, a sąsiedzka integracja nie jest nigdzie zabroniona ;)