Jak zorganizować akcję charytatywną?

Skoro juz wiemy JAK zaplanować nasze Gwiazdkowe działania, może czas zastanowić się w jaki sposób można tę naszą energię przekuć na pomoc dla kogoś potrzebującego… Oczywiście pomagać można różnymi drogami – wystarczy rozejrzeć się w swoim sąsiedztwie by zobaczyć, że ulicę obok mamy dom dziecka, w klatce trzeciej mieszka starsza pani, której można byłoby zrobić zakupy, a jakaś organizacja robi zbiórkę żywności. Wszystkie pomysły dozwolone, a nawet wskazane! Każdy z Was musi sam zdecydować jaka forma pomocy jest mu najbliższa.
Dziś chcemy przedstawić Wam dwie organizacje, które zgodziły sie współpracować z nami przy akcji Podwórkowej Gwiazdki – Bank Żywności i Szlachetną Paczkę.

 

BANK ŻYWNOŚCI

strona WWW:

http://www.bzsos.pl/

Fundacja Bank Żywności SOS w Warszawie istnieje od 16 lat. Jest organizacją pozarządową non profit, której głównym działaniem jest pozyskiwanie żywności zagrożonej zmarnowaniem, a następnie przekazywanie jej najbiedniejszym mieszkańcom województwa mazowieckiego.

Powodem założenia Fundacji była nasza zdecydowana niezgoda na paradoksalną, a zarazem zatrważającą sytuację, jaka ma miejsce w polskiej rzeczywistości społecznej. Polega ona na tym, ze z jednej strony duża ilość żywności marnuje się bądź jest planowo niszczona, a z drugiej strony w bardzo mocno rozwarstwionym społeczeństwie żyją ludzie głodni lub chronicznie niedożywieni.

Jak pomóc w ramach Banku Żywności?
W czasie naszej akcji Podwórkowej Gwiazdki – organizatorzy ustawią kartony, które WY drodzy Sąsiedzi zapełnicie żywnością o długim okresie przydatności (konserwy, woda, mąka, cukier, olej etc.). Ale żeby pudła były pełne – trzeba najpierw poinformować swoich Sąsiadów, że taka zbiórka się odbędzie!

Akcja ta będzie stanowiła uzupełnienie całorocznej, regularnej pomocy, jakiej warszawski Bank Żywności udziela organizacjom charytatywnym, a – za ich pośrednictwem – najbardziej potrzebującym w naszym mieście. Korzystają z niej przede wszystkim niedożywione dzieci, ubogie rodziny, osoby niepełnosprawne, chore, a także ludzie w podeszłym wieku i bezdomni.

 
SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

Jak to działa?
Prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.

Szlachetna Paczka różni się od innych tego typu akcji tym, że jest to pomoc bardzo konkretną i bezpośrednia – bo tylko taka pomoc jest skuteczna i może faktycznie poprawić trudną sytuację. Prawdziwa bieda jest jak choroba – aby odpowiednio ją leczy niezbędna jest wcześniejsza diagnoza. To właśnie dlatego najpierw wolontariusze PACZKI odwiedzają rodziny ubogie i pytają o ich potrzeby. W ten sposób darczyńcy mogą przygotować paczki, które są trafionym prezentem – takim, który może coś zmienić, jest spełnieniem marzeń i źródłem radości.

Jak pomóc w ramach Szlachetnej Paczki?
Paczka zachęca w końcu do robienia wyjątkowej jakości prezentów, które mają moc naprawdę silnie wpłynąć na obdarowanych. Wystarczy wraz ze swoimi Sąsiadami zajrzeć na stronę internetową Szlachetnej Paczki, zarejestrować się, wybrać rodzinę, której chce się pomóc, rozdzielić zadania i zacząć zbierać produkty z listy:) Proste i, jak zapewniają osoby, które robiły to w zeszłym roku, dające darczyńcom olbrzymią frajdę i satysfakcję!

Strona WWW:

http://www.szlachetnapaczka.pl/
Drodzy Sąsiedzi, każdy z Was może pomóc – obojętne, czy swojej sąsiadce, czy rodzinie zarejestrowanej w Szlachetnej Paczce, każdy może sprawić, żeby ten świąteczny czas był trochę lepszy. I dla potrzebujących, i dla Was samych :)