Ostatni przed wakacjami warsztat w Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich

Jak zasadzić drzewko na podwórku i przenieść się pamięcią do lat dzieciństwa i zrozumieć mieszkańców jednego z podwórek warszawskich mieliśmy okazję w ubiegłą środę (05.06.2013 r.) Uczestnicy szkolenia AIS mieli niecodzienną okazję wziąć udział w praktycznym warsztacie na podwórku przy ul. Żeromskiego 66, na Starych Bielanach. W roli trenerów absolwenci AIS 2012 – małżeństwo architektów, fajnych sąsiadów – Maria Rauch i Tomasz Żemojcin. Chcieliśmy, aby uczestnicy doświadczyli jednego z wymiarów „idealnego sąsiedztwa”, czyli funkcjonalności i estetyki *.

Najpierw posłuchaliśmy historii o ich pierwszych akcjach sąsiedzkich i co z nich wynikło. Następnie udaliśmy się na spacer wrażeniowy po podwórku. Każda z grup odbyła spacer oczami myszy, zmysłów, miejsc rekreacji oraz sąsiedzkiej księgi rekordów Guinnessa, czyli wszystko co jest naj… Następnie nasze spostrzeżenia przedstawiliśmy na kartkach papieru, między innymi po to, by okazało się, że każdy z nas ma zupełnie inne spojrzenie na miejsce, w którym mieszka i często pojawiające się konflikty mogą wynikać właśnie z niezrozumienia jego funkcji. Np. trawnik przed domem może wydawać się świetnym miejscem do posadzenia kwiatów, natomiast dla drugich niepotrzebnym kawałkiem podwórka pełnym psich kup, który trzeba wylać betonem.
Sami gospodarze nie zwracali wcześniej uwagi na lampy nad wejściem do bloku, ilość okien- naturalnych punktów informacyjnych. Przyjazna piaskownica dla sąsiadów została odczytana jako nieprzyjemne i pozbawione elementu integracji miejsce.
To proste ćwiczenie jest świetnym sposobem zwrócenia uwagi na pozornie nieznaczące rzeczy, które są elementem naszego sąsiedztwa, np. zapach gotującego się obiadu na parterze, karmnik ukrytego wśród gałęzi drzewa czy balustrady na dachu budynku dające wrażenie ukrytego za nimi ogrodu.
Dowiedzieliśmy się również jak zorganizować sadzenie drzew na podwórku, by było to zgodne z przepisami, a także sami mogliśmy nanieść takie elementy, które wydawały się nam niezbędne na podwórku przy ul. Żeromskiego.
Spotkanie miało miejsce w piwnicy, zaadaptowanej na potrzeby wspólnoty mieszkaniowej.
Warsztat AIS będzie trwał do listopada 2013. Na zakończenie uczestnicy otrzymają od nas dyplom uczestnictwa. Kolejny warsztat już we wrześniu.

* Wg Pawła Jordana – twórcy idei Q Ruchu Sąsiedzkiego opis sąsiedztwa zawiera się w 4 wymiarach: przyjazności, bezpieczeństwa, funkcjonalności i estetyki. Więcej o naszej filozofii w książce „Aktywni mieszkańcy” dostępnej tu:
cal_aktywni_mieszkancy_www.pdf