Pierwsze spotkanie w ramach Klubu Sąsiedzkiego za nami!

Aby zrozumieć dlaczego niektóre miejsca w miejskiej przestrzeni działają i stają się przyjaznymi dla mieszkańców – nasze pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Klubu Sąsiedzkiego Podwale 13 odbyło się w Praskiej Bibliotece Sąsiedzkiej, w dzielnicy Praga Północ.

praska bibliotekaJakie miejsca w naszych sąsiedztwach można określić mianem dobrze działających? Gdzie może spotkać się sąsiad z sąsiadem, pogadać o życiu i polityce, zagrać w szachy, ofiarować przeczytaną książkę lub pożyczyć taką, którą zawsze chciał przeczytać? O takich miejscach zaproszonym gościom 30 stycznia opowiedziały inicjatorki Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej- Maria Dąbrowska, Ania Podgórska , Weronika Majewska i Anka Grzegorzewska; Marta Żakowska – redaktorka magazynu MIASTA,członkini Polskiego Instytutu Badań nad Przestrzenią Publiczną oraz Karolina Kopińska- z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, odpowiedzialna za Centrum Społeczne PACA na warszawskim Grochowie.

Podczas spotkania zauważono, że prowadząc działania ukierunkowane na społeczność lokalną należy być jak najbardziej otwartym na potrzeby mieszkańców. Wiąże się to z dostosowaniem treści i formy działań do ich potrzeb. Marta Żakowska opowiadając o holenderskim kolektywie Cascoland, zauważyła, że na Zachodzie to często oddolne inicjatywy doprowadzają do zmiany społecznej. Niespodziewanym gościem okazał się być Pan Łukasz – mieszkaniec kamienicy, a jednocześnie jej wolontariusz, który podkreślił wartość możliwości rozmowy, z kimś, kto robi to z zaangażowaniem a nie z opłacanym urzędnikiem pomocy społecznej. Pani Maria Dąbrowska stwierdziła, że centra sąsiedzkie mogą wypełnić luki, po przestrzeniach, które istniały dawniej – takich jak magiel, lub miejscowa fryzjerka. Dodała, że nie należy trywializować takich form komunikacji jak plotka, ponieważ są one bardzo istotnym medium komunikacyjnym kreującym i rozwiązującym lokalne problemy. Działania otwarte są niestety w Polsce torpedowane przez system dotacyjny – zazwyczaj wymaga się, żeby inicjatywy starające się o dofinansowanie miały bardzo wyraźnie sprecyzowany cel i harmonogram swoich działań. Ale Marta Żakowska zauważa, że takie ruchy oddolne na Zachodzie często inspirowały zmiany w podejściu urzędów. Karolina Kopińska opowiedziała o nowym pomyśle budowania sąsiedzkiego centrum na Grochowie, które ma szansę stać się otwartą formą współpracy między mieszkańcami a innymi organizacjami, nie tylko z Pragi Południe. Doświadczyliśmy, czym jest miejsce. Dziękujęmy Dziewczynom z Biblioteki- za serce i pasję do działania.

Relacja – reportaż ukaże się niebawem na naszej stronie. Spotkanie w Praskiej Bibliotece Sąsiedzkiej odbyło się w ramach pierwszego z pięciu spotkań Klubu Sąsiedzkiego, który jest mobilna platformą wymiany mysli i doświadczeń z najbardziej oddolnych, sąsiedzkich rejonów Warszawy. Kolejne już w marcu, w nowo otwartej siedzibie Centrum Społecznego PACA. A już 27 lutego zapraszamy na Inaugurację Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich do  SURMY- klubu osiedlowego z Ochoty, ponieważ od marca ruszamy z nowym cyklem szkoleniowym. Rekrutacja rozpocznie się na dniach.

 

101_0483Q Ruch Sąsiedzki szuka aktywnych sąsiadek i sąsiadów z Warszawy. Jeśli chcesz zacząć, nie wiesz jak, napisz lub zadzwoń. Kontakt: Kornelia Zagórska – koordynatorka projektu, email:korneliaz@cal.org.pl, kom. 504220189, Facebook: Q Ruch Sąsiedzki