Po spotkaniu

W minionym tygodniu razem z przedstawicielami urzędu miasta i lokalnymi przedsiębiorcami (właścicielami kawiarni i innych biznesów) szukaliśmy odpowiedzi na pytanie czy „sąsiedzi gryzą”. Enigmatycznie można powiedzieć, że to zależy. Od czego?

Przede wszystkim od tego, czy wiemy z jakimi problemami i potrzebami borykają się nasi sąsiedzi, czy sami znamy prawo oraz widzimy w innych mieszkańcach (stowarzyszeniach, instytucjach, wspólnotach) potencjalnych partnerów do działania.

Jednym z ważniejszych wniosków po naszym spotkaniu jest konieczność poszerzenia wiedzy odnośnie praw i obowiązków wspólnot mieszkaniowych, od których bardzo wiele w Warszawie zależy (a może nie musi?) a mało kto orientuje się w sposobie ich działania.

Zanim przygotujemy prawdziwy poradnik, polecamy lekturę kilku stron internetowych:

  1. Od dzisiaj zapewne Państwa ulubiony portal dla wspólnot mieszkaniowych, a na nim lista aktów prawnych:link
  2. Tutaj takie info w pigułce:link
  3. Jest jeszcze kompleksowy portal o prawnych aspektach mieszkalnictwa:link
  4. Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego we wszystkich dzielnicach: link
  5. Wytrwałym polecam wpisać do wyszukiwarki – jak poradzić sobie z zarządem wspólnoty – znajdziecie Państwo wiele ciekawych wpisów na forach internetowych.
  6. Historia kawiarni Ogrody ku pokrzepieniu serc:link

I na koniec, mały apel do wszystkich lokalnych przedsiębiorców, stowarzyszeń, animatorów, którym problemy z komunikacją z mieszkańcami spędzają sen z powiek:

Pamiętajcie, że ludzie mają swoje lęki, opory, plotki, w które wierzą, więc najlepsze są proste sposoby! Wydarzenie, którym mamy przekonać trzęsących okolicą seniorów powinno być dostosowane do ich potrzeb! Nie bójcie się też współpracy z klubami osiedlowymi, bibliotekami, domami kultury – poproście o poradę, albo po prostu zrealizujcie coś wspólnie. Nie jesteście sami!