Premiera Katalogu Punktów Sąsiedzkich

Prezentacja SDK

Z przyjemnością informujemy, że do udziału w tegorocznej edycji akcji zgłosiło się ponad 60 sąsiedztw z całej Warszawy! W tym roku najbardziej aktywni są mieszkańcy z Mokotowa, gdzie ruch sąsiedzki animują głównie organizacje pozarządowe i biblioteki oraz z Pragi Południe, gdzie wydarzenia inicjują sami mieszkańcy ze wsparciem wspólnot mieszkaniowych. Do tegorocznej edycji akcji zgłosiło się bardzo wiele nieformalnych grup sąsiedzkich. Pokazuje to, że coraz więcej osób odczuwa potrzebę integracji ze swoimi sąsiadami i nawet zapracowani mieszkańcy znajdują czas na działania na rzecz najbliższej okolicy. Nie zawiedli także doświadczeni animatorzy sąsiedzcy z Klubu Osiedlowego „Surma” oraz Tarczyńskiej 11 (Ochota), Fundacji Jeden Muranów (Wola), Stowarzyszenia Oleandrów (Śródmieście) oraz Fundacji BoWarto (Mokotów). Wśród organizatorów Warszawskiego Dnia Sąsiada są także organizacje pozarządowe takie jak Stowarzyszenie WISE, Stowarzyszenie „Nasza Wesoła”, Fundacja Cały Świat w Twojej Dłoni oraz klubokawiarnie m.in. „Słowo Daję” w Pasażu Ursynowskim 9, „Jaś & Małgosia” na Al. Jana Pawła II 57 czy „Tam i z powrotem” na ul. Odyńca 71.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia inicjatyw w sąsiedztwach na terenie całej Warszawy! Pełna lista tegorocznych organizatorów Warszawskiego Dnia Sąsiada znajduje się w Katalogu Punktów Sąsiedzkich, dostępnym pod tym linkiem.

Z wstępnych programów wydarzeń można wysnuć, że na przełomie maja i czerwca w Warszawie będzie się działo! Sąsiedzi z poszczególnych osiedli spotkają się przy „składkowo” zastawionych stołach, aby wspólnie pobiesiadować i jednocześnie obradować w konkursach na najsmaczniejsze sąsiedzkie smakołyki. Nie zabraknie również rodzinnych pikników na trawie, a przy tym dużo śmiechu i sąsiedzkich szlagierów w rytmie „Jak dobrze mieć sąsiada”… Będą osiedlowe gry i zabawy oraz dużo zawodów sportowych – nie od dziś wiadomo, że sport jest doskonałym przepisem na integrację! W tym szczególnym czasie mieszkańcy Warszawy zadbają o najbliższą przestrzeń organizując wspólne sprzątanie osiedla, zamalowywanie brzydkich napisów oraz różnorakie prace ogrodowe. Do przedyskutowania pomysłów na wspólne, długofalowe działania na osiedlu posłużą punkty konsultacji sąsiedzkich. Każdy, kto będzie miał ochotę pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, będzie mógł skorzystać z kiermaszy, wymienników i pchlich targów – zarówno jako sąsiedzcy wystawcy, jak i lokalni beneficjenci. Ponadto odbędą się wystawy sąsiedzkich artystów, prezentacje filmów oraz retrospekcyjne spojrzenie na osiedla za pomocą archiwalnych fotografii. Wiele sąsiedztw zaplanowało także stworzenie wspólnej sąsiedzkiej fotografii grupowej – która gdy zawiśnie w klatkach schodowych będzie przypominała mieszkańcom o tym, że mogą liczyć na siebie nawzajem.

Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej oraz Q-Ruch Sąsiedzki zapraszają wszystkich mieszkańców do obchodów Warszawskiego Dnia Sąsiada. Budowanie sąsiedztw najwyższej jakości zaczyna się od naszych chęci!

Warszawski Dzień Sąsiada 2015