Przepis na Dzień Sąsiada

Jesteśmy już po dwóch spotkaniach z przyszłymi organizatorami inicjatyw w ramach tegorocznego Warszawskiego Sąsiada. Na spotkaniu w Służewskim Domu Kultury oraz Klubie Karuzela wspólnie z doświadczonymi sąsiedzkimi animatorami wypracowywaliśmy dobre praktyki i wskazówki przydatne podczas organizacji sąsiedzkiego wydarzenia.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Przepis na organizację sąsiedzkiego święta

  1. Diagnoza:

– jeśli mieszkasz w danej okolicy od dawna, pewnie dobrze wiesz jakie problemy występują w środowisku, a Twoja inicjatywa może służyć ich rozwiązaniu! Może ona służyć temu, aby np. przełamać anonimowość, odnowić starą ławkę na podwórku czy posadzić kwiaty.

– dobra znajomość sąsiedztwa może sprawić, że szybko namierzysz też partnerów i potencjalne zasoby, dlatego warto zrobić sobie spacer po okolicy (zwiad badawczy), zobaczyć czy są jakieś ważne miejsca, instytucje, ludzie do których warto dotrzeć i zaprosić do współpracy!

– dowiedz się kim są Twoi sąsiedzi – czy są młodzi, starsi, czy mają dzieci, zwierzęta? To właśnie dla nich przecież ma być to wydarzenie ;)

– zorganizuj spotkanie organizacyjne pod hasłem „zróbmy Dzień Sąsiada”, na którym wspólnie z sąsiadami omówicie co i jak chcecie zrobić.

  1. Pomysł

– szukaj sojuszników swojej inicjatywy, nawiązuj kontakty – to się przekłada na późniejsze zasoby oraz przekazywanie informacji dalej (poczta pantoflowa)

– warto skontaktować się z lokalnymi władzami, które mogą wesprzeć inicjatywę, a także przekazać kolejne przydatne kontakty (urząd dzielnicy, spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa)

– korzystaj ze swoich znajomości, najlepiej z lokalnego środowiska (może okazać się np., że sąsiad jest ratownikiem medycznym i może poprowadzić podczas wydarzenia kurs pierwszej pomocy)

– włączaj innych ludzi w organizację i planowanie wydarzenia, podzielcie się zadaniami, nie rób wszystkiego samodzielnie!

– otwórz się na spontaniczne pomysły w trakcie samego wydarzenia

10155225_294195597425200_1132013359337569157_n

 

  1. Promocja

– wykorzystaj internet (facebook, fora lokalne, mailing)

– porozwieszaj plakaty w miejscach, gdzie przebywają sąsiedzi (zawsze trzeba zapytać o zgodę właściciela terenu/budynku).

– korzystaj z zaprzyjaźnionych miejsc (kawiarni, domów kultury)

– porozmawiaj z sąsiadami – to najskuteczniejsza metoda promocji ;)

 

Złote rady podczas zachęcania sąsiadów do włączenia się w inicjatywę (w kontakcie face to face):

– zapytać „jak minął dzień?”

– zabrać ze sobą dziecko lub psa ;)

– przygotować argumenty, dlatego warto się włączyć

– szukamy tożsamości naszej okolicy, odwołujmy się do wspólnoty

– wrzucić małe kartki do skrzynek pocztowych

– idę z kimś, kogo znają inni lub angażuję osoby otwarte, chętne

– stwarzamy przestrzeń, aby ludzie dawali swoje pomysły

– dziennik kompetencji – mamy szansę ustalić kim są sąsiedzi, jakie maja umiejętności

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jakie trudności możesz napotkać?

– zła pogoda – dlatego warto mieć plan B (parasole / jakieś pomieszczenie)

– obawa, że „nikt nie przyjdzie” – pamiętaj, że chodzi o jakość, a nie ilość! Jeśli podczas sąsiedzkiego spotkania przyjdzie nawet kilka osób, ale dzięki temu lepiej się poznacie i spędzicie miło czas, to znaczy, że osiągnęliście sukces ;)

– niechęć sąsiadów do angażowania się – nie ma sensu przekonywać kogoś na siłę (zawsze znajdzie się ktoś, kto bez konkretnego powodu będzie po prostu niechętny naszej inicjatywie), lepiej skupić się na osobach, które nam sprzyjają i są chętne.

– formalne trudności związane z użytkowaniem terenu – zawsze warto zaprosić do współpracy administrację terenu, na którym odbywać się będzie wydarzenie, ale pamiętaj, że kameralna inicjatywa sąsiedzka to nie jest impreza masowa. Tego rodzaju wydarzeń nie trzeba formalizować ani oficjalnie zgłaszać, chociaż oczywiście warto poinformować o niej okoliczne wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, administratora budynku czy policję. Jeśli masz wątpliwości – najlepiej wyjaśnij szczegółowe sprawy w urzędzie dzielnicy!

 

 

Chcesz zorganizować Dzień Sąsiada? Skontaktuj się z koordynatorką akcji w Warszawie, Aleksandrą Wolczyk, która wspiera sąsiedztwa uczestniczące w tym wydarzeniu: aleksandraw@cal.org.pl

Zgłoś swoje sąsiedztwo do udziału w akcji, wypełnij formularz znajdujący się [TU].