Sąsiedzi idą do szkoły, rusza kolejna edycja Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich.

2013_02_12Plakat InauguracjaRozpoczynamy nabór do tegorocznej edycji Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich. Jest to jedna z nielicznych okazji w roku, w których możecie wziąć udział w bezpłatnym, pełnym cyklu warsztatów przeznaczonym dla każdego mieszkańca i mieszkanki Warszawy. Nasza oferta skierowana jest do tych, którzy posiadają już małe doświadczenia w działaniu na rzecz swoich sąsiadów i sąsiadek, ale też do tych, którzy widzą potrzebę zmiany na warszawskich podwórkach, osiedlach, a brakuje im wiedzy i wsparcia.

Oferujemy Wam edukacyjną atmosferę, stałą opiekę naszych animatorów i ekspertów, wymianę doświadczeń w zamkniętej grupie warsztatowej. W trakcie 5 godzinnych spotkań w sposób praktyczno – teoretyczny postaramy się Wam przekazać najpotrzebniejszą wiedzę dotyczącą budowania przyjaznego sąsiedztwa, mobilizowania ludzi do działania, tworzenia sąsiedzkiej mapy zasobów itp. Bazujemy na metodzie CAL, czyli kompleksowym spjrzeniu na społeczność w oparciu o jej zasoby i osobowy potencjał.

Aby dowiedzieć się więcej, poznać uczestników poprzednich edycji, trenerów oraz inne działania Q Ruchu Sąsiedzkiego zapraszamy już 27 lutego do Klubu Osiedlowego SURMA – filia OKO (Ochota) na Inaugurację tegorocznej Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich oraz spotkanie z osobami, które mają energię i zapał do działania na rzecz swojego sąsiedztwa.
O nich, na ogół nie przeczytacie, na łamach gazet i portali.

Warsztaty AIS odbywać się będą od marca do listopada (raz w miesiącu), pełna lista tematów :

• 13. 03 Ja w moim sąsiedztwie.
• 04. 04 Określanie sąsiedzkiej mapy zasobów.
• 08. 05 Mobilizowanie grupy do działania.
• 05. 06 Wizyta w aktywnym sąsiedztwie plus warsztat aktywizujący
przerwa wakacyjna
• 12 .09 W poszukiwaniu sąsiedzkich zasobów.
• 02.10 Budowanie lokalnych sieci współpracy.
• 7. 11 Ewaluacja i promocja działań sąsiedzkich.

 

PROGRAM SPOTKANIA

Sąsiedzi idą do szkoły

27 lutego 2013 r. godz. 18- 20.30

miejsce: Klub Osiedlowy SURMA , filia Ochockiego Ośrodka Kultury, ul. Białobrzeska 17, Ochota

Temat:
Sąsiedzi idą do szkoły. Inauguracja nowego cyklu warsztatów w ramach Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich.

Cel spotkania:
Umożliwienie Warszawiakom uczestniczenia w bezpłatnym cyklu szkoleniowym i zaprezentowanie ubiegłorocznych dobrych praktyk, których inicjatorami byli uczestnicy poprzednich edycji.

Dla kogo:
Na spotkanie zapraszamy aktywnych mieszkańców, przedstawicieli grup sąsiedzkich, wspólnot, stowarzyszeń, instytucji, Urzędu m. st. Warszawy

W spotkaniu uczestniczą:

• Michał Mioduszewski – urodzony w 1984 roku w Warszawie. Psycholog społeczny, obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Bardzo interesuje go przestrzeń publiczna a w niej relacje, ludzie i ich emocje. Realizuje projekty artystyczno – społeczne w przestrzeni miejskiej m.in. Domek Herbaciany w Parku Rzeźby na Bródnie, Kino Klatka, Autoportret Dzielnicy, Kartonowy Monitoring, X-Apartments. W 2012 roku ukończył Akademię Inicjatyw Sąsiedzkich.

• Katarzyna Urbanowicz – Z wykształcenia, zamiłowania i wykonywanego zawodu jest bibliotekarzem. Jest absolwentką szkoleń: „E-nauczyciel” Centrum e-Learningu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz szkolenia animatorów otwartej edukacji, nauki i kultury organizowanego przez Koalicję Otwartej Edukacji z siedzibą w Warszawie. Od 13 lat pracuje w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, obecnie w filii Przystanek Książka. W 2012 roku ukończyła Akademię Inicjatyw Sąsiedzkich.
 Grażyna Gnatowska – trenerka i superwizorka CAL, kieruję Klubem Osiedlowym SURMA, należącego do Ośrodka Kultury Ochoty. Od lat związana z warszawską Ochotą, inicjatorka wielu przedsięwzięć m. in Inicjatyw Lokalnych „Białobrzeska”, Koalicji na Rzecz Ochoty, współzałożycielka Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

 

18.00 – 18.15 – Kornelia Zagórska – wprowadzenie, harmonogram działań 2013, rekrutacja do Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich.

18.15 – 18. 35 – Michał Mioduszewski – perspektywa absolwenta AIS – mieszkańca, przykłady dobrych praktyk sąsiedzkich z Targówka

18.35 – 18.55 – Katarzyna Urbanowicz – perspektywa absolwentki – przedstawicielki instytucji, Przystanek Książka jako miejsce otwarte dla sąsiadów i sąsiadek

19.10 – 19. 40 – Dyskusja: pytania i odpowiedzi

18.55 – 19.10 – Grażyna Gnatowska – perspektywa trenerki AIS, Surma – jako miejsce sąsiedzkich aktywności

19. 40 – 20.20 – Mała próbka sąsiedzkiej integracji – działanie animacyjne

20.20 – 20. 30 – Podsumowanie, zamknięcie spotkania.

 

100_2843Spotkanie ma charakter otwarty, jeśli nie jesteś zainteresowany/a udziałem w Akademii, nie szkodzi, będzie to również okazja do odwiedzenia niezwykłego sąsiedzkiego miejsca, rozmowy z ekspertami oraz wymiany

Więcej o poprzednich edycjach znajdziecie tu: http://www.inicjatywysasiedzkie.pl/dzialania/edukacja.html i na Facebooku https://www.facebook.com/media/set/?set=a.413654155326235.100271.180638025294517&;type=3

Formularz do pobrania tutaj. Wypełniony wyślijcie na adres: korneliaz@cal.org.pl lub pocztą Stowarzyszenie CAL, ul. Podwale 13, 00-252 Warszawa. Na zgłoszenia czekamy do 1 marca 2013r.

Prosimy o przekazywanie informacji osobom zainteresowanym. Inauguracja jest otwarta dla wszystkich, jednak z przyczyn wielkości miejsca prosimy o potwierdzenie obecności.