Sąsiedzi wracają z końcem lata

W środę 21 września odbyło się V szkolenie Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich. Gościliśmy w siedzibie Stacji Muranów przy ul. Andersa 13. Tym razem zajęcia prowadziła Agnieszka, opowiadając uczestnikom o planowaniu działań i organizacji czasu. W czasie aktywnych warsztatów uczestnicy mieli okazję zapytać się samych mieszkańców Muranowa, czego potrzebują. Ale w tej krótkiej, dwudziestominutowej symulacji badania potrzeb- wyszło, że Muranów ma najbardziej na świecie zadowolonych mieszkańców, którzy niewiele potrzebują.

Jeden sąsiad marzy tylko o występie zespołu ludowego. W czasie planowania sąsiedzkiej imprezy trzeba uwzględnić sporo czasu na zbadanie potrzeb i dotarcie do mieszkańców- potencjalnych organizatorów i uczestników. Pierwsze spotkania z mieszkańcami nie bywają łatwe- należy dobrze sprecyzować cel spotkania i przygotować się do neutralnego prowadzenia.

Zadania inicjatora lokalnej imprezy są trudne i wymagają cierpliwości, dystansu oraz samokrytyki i refleksji. Pojawiało się pytanie- po co to robić, skoro jest to trudne? Uczestnicy jednak nie mają wątpliwości, że chcąc zmienić rzeczywistość i pomóc ludziom, aby się znali i mogli samodzielnie podejmować decyzje, dotyczące swojego otoczenia, trzeba w to włożyć wiele pracy.

Polecamy podręcznik wydany przez Fundację Edukacja dla Demokracji- Jak działaś skutecznie? Podręcznik lidera lokalnego. Do pobrania na tej stronie.

 

Kolejne szkolenie 12 października.