Seminarium: OSIEDLE ZAMKNIĘTE – (ANTY)WSPÓLNOTA?

Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL zaprasza na cykl seminariów pt. Projekt osiedle: wspólna przestrzeń urbanistyki i praktyki społecznej. Seminaria organizowane wspólnie z Pracownią „Laboratorium Innowacji Społecznej” Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, Ścieżką Specjalizacyjną „Socjourbanistyka” w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Q-Ruchem Sąsiedzkim.

Pierwsze seminarium z cyklu pt. Osiedle zamknięte – (anty)wspólnota? odbędzie się we wtorek 28 kwietnia o godz. 10:00 w Centrum Społecznym PACA (ul. Paca 40) w Warszawie.

Będzie to okazja do dyskusji na temat funkcjonowania mieszkańców w grodzonych przestrzeniach oraz oddziaływaniu takich form urbanistycznych na więzi wspólnotowe. W seminarium udział wezmą socjologowie specjalizujący się w zagadnieniach socjourbanistycznych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się partycypacją obywatelską i rewitalizacją społeczną. Na seminarium zapraszamy szczególnie urbanistów, architektów oraz wszystkich zainteresowanych problematyką osiedli zamkniętych.

Wstęp wolny!

seminarium osiedle

Program seminarium 28.04.2015

Część 1. Studia przypadku: osiedle zamknięte a aktywność społeczna

10:00-11:00

Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych): Osiedla zamknięte – dylemat wspólnoty i dylemat bezpieczeństwa

Paweł Jordan (Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych): Osiedle zamknięte za miastem – perspektywa więzi sąsiedzkich oraz relacji z otoczeniem

Część 2. Dyskusja panelowa: osiedle zamknięte – (anty)wspólnota?

11:00-12:30

dr Magdalena Łukasiuk (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW)

dr hab. Paweł Możdżyński (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW)

dr Maria Środoń (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW, Ochocianie Sąsiedzi)

dr Bohdan Skrzypczak (CAL, Laboratorium Innowacji Społecznej WSNSiR UW)

Moderacja: Radosław Wałkuski (warszawa.ngo.pl)

 

Seminarium organizowane w ramach projektu Prowadzenie Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.