Warsztat AIS. Sąsiedzki fundraising czyli o wykorzystaniu lokalnych zasobów.

101_0417 11 września 2013 r. odbył się kolejny z cyklu warsztat Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich pt. Sąsiedzki fundraising. Prowadził go p. Jerzy Mika- prezes polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu.
Uczestnicy warsztatu poznali specyfikę zawodu fundraisera. W nietypowy i inspirujący sposób prowadzący przypomniał nam o zapomnianej idei dobroczynności. Fundraising to profesjonalny zawód, wiele z narzędzi pracy
nieumiejętnie użytych przez laików może zaszkodzić. Bo nie tylko o pozyskiwanie funduszy tu idzie, ale przede wszystkim o budowanie i podtrzymywanie relacji.
W CAL nazywamy to poszukiwaniem sojuszników. Mówiliśmy o konkursach z nagrodami, aukcjach i pozyskiwaniu środków na działania. Stara zasada mówi,że najwięcej zasobów jest wokół nas. Warto zapytać sąsiadów o potrzebne rzeczy, warto na spotkaniach wspólnoty wspólnie zastanowić się, jak rozwiązać dany problem. Kluczem fundraisingu jest zachęcenie ludzi do bycia darczyńcami. „Sprawmy, by ludzie chcieli się cieszyć i byli dumni z wykonanej pracy” – tak może brzmieć motto każdej aktywności sąsiedzkiej.

Budujcie przyjaźnie i relacje, by ktoś polubił Wasz sąsiedzki projekt.

101_0421

Aby nasza prośba była skuteczna musimy pamiętać o następujących rzeczach:
CEL – pokazujemy cel / prośba BUDŻET – język korzyści
IDENTYFIKACJA – kim jesteśmy

Niektóre z narzędzi pracy fundraisera to:
Pay roll – odcinamy kwoty po przecinku od pracowniczych pensji
Loterie – lepiej nazywać je konkursem z nagrodami
Finansowanie społecznościowe – croud funding Darowizna – wyróżniamy darczynce indywidulanego oraz darczynce instytucje.

Warto pamiętać,że ludzie nie lubią jednorazowych akcji, warto przynajmniej pomyśleć jak można odwdzięczyć się za okazana pomoc. Może laurka, może wspomnienie na plakacie.

Kolejny warsztat już 9.października, w godz. 15 – 20. Można się zapisywać, wstęp możliwy tylko po wcześniejszych zapisach. Temat: Budowanie sieci współpracy.Prowadzi Grażyna Gnatowska – kierowniczka Klubu Sąsiedzkiego SURMA (Filia OKO) z Ochoty. Miejsce: Paca 40

101_0420

Warsztat jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta st. Warszawy i jest realizowany w ramach projektu „Prowadzenie Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej”