Warto je poznać – seniorki z inicjatywą

 

 

 

Paca 40 w Warszawie to jeden ze znanych adresów, pod którym innowacyjność i aktywność społeczna na stałe znalazły swoje miejsce. Młodzież, studenci, rodzice z dziećmi i osoby starsze dostaną tutaj chwilę uwagi i zostaną zrozumienie. To miejsce otwarte na ludzi i  możliwości. Tworzy i umacnia znajomości, które później stają się okazją do wspólnego działania.

 

Ale do rzeczy. Działać chcą i działają tutaj „seniorki i seniorzy z inicjatywą”, którzy właśnie wznowiły zajęcia gimnastyczne. Zdrowie, jak zgodnie podkreślają było główną przyczyną do tego, aby zajęcia były kontynuowane. Wspólnie z Sylwią i Pauliną, które pracują na w CAL-u na Paca napisały inicjatywę lokalną, czyli projekt polegający na współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej. Burmistrz dzielnicy Praga Południe wyraził pozytywną opinię na temat działania seniorek i przychylił się do prośby seniorek – dzielnica opłaciła salę, aby spotkania gimnastyczne były otwarte dla wszystkich chętnych za darmo. Opłacono instruktorkę i zajęcia rozpoczną się już w maju! Teraz odbywają się bez trenera, ale seniorkom to nie przeszkadza, najważniejsze jest to, ze mogą się spotkać, pobyć ze sobą i wspólnie zrobić coś dla zdrowia. W wakacje zmobilizują się same, będą ćwiczyły bez trenera z filmikami dostępnymi na YouTube. Grupa liczy od 10 do 25 osób.

Ze wspólnie spędzonego aktywnie czasu seniorki mają nie tylko przyjemność i satysfakcję, wpływa on także na poczucie sprawczości i odpowiada na potrzebę zaangażowania się. Grupa „z inicjatywą” zainwestowała w maty, piłki, ulotki czy specjalne pasy. Wyraża ogromną chęć ćwiczenia np. jogi czy pilatesu. Nakręciła filmik, w którym pokazuje różne ćwiczenia, ale  również przedstawia w nim siebie. Jest otwarta na nowe osoby. Jak powtarzają seniorki– „Lepiej wydać na piekarza niż na lekarza”. Tym samym pokazują jak wiele dają im takie zajęcia. Nie potrzebna jest im rehabilitacja, która zalecają lekarze, bo to co ważne dla lepszego nie tylko zdrowia ale i samopoczucia wykonują wspólnie na ćwiczeniach.

Otwartość, uśmiech, pozytywne nastawienie, chęć integracji, wspólne rozmowy i treningi, nakręcenie na działanie i kontynuowanie tego co dobre – tak w kilku słowach opisać można inicjatywę seniorek. Nie boją się tego, co trudne, szukają wsparcia i pomocy, stawiają na swoim i zyskują – każdy dba nie tylko o siebie ale też o drugiego człowieka. Warto je poznać. Ćwiczą w każdy wtorek i czwartek w godzinach 10:15 – 11:15.

 

 

Autorkami artykułu są Marta Miszczyk i Weronika Kosowska

Autorką zdjęcia jest Agnieszka Wiśniewska