Bemowo

W 2017 roku mieszkańcy osiedla zorganizowali po raz kolejny Dzień Sąsiada.

Ul. Wrocławska 10
W 2014 roku po raz pierwszy wspólnota Zarząd Wspólnoty zorganizował na Wrocławskiej 10 Dzień Sąsiada połączony z Dniem Dziecka, który udał się znakomicie. Sąsiedzka integracja kontynuowana była w ramach Podwórkowej Gwiazdki.
Więcej o tym sąsiedztwie przeczytasz w publikacji: Dzień sąsiada. Jak inicjatywy sąsiedzkie zmieniają Warszwę?
Aleja Sportów Miejskich to wielofunkcyjna przestrzeń publiczna na Bemowie, stworzona z inicjatywy władz Dzielnicy przez twórców Skweru Sportów Miejskich, kolektyw architektów, socjologów i sportowców. Można tam znaleźć ściankę do wspinaczki, skatepark, wielofunkcyjne boisko, kino plenerowe, kawiarnię, strefę breakdance i fitness, podest do tańca, boules, siłownię plenerową, plac zabaw i parkour. Użytkownicy Alei mogą codziennie skorzystać z zajęć przygotowanych przez animatorów. W ramach Podwórkowej Gwiazdki w 2014 roku mieszkańcy nowo powstałego osiedla dekorowali razem pierniczki, robili ozdoby na choinkę, śpiewali kolędy.
Białołęka
ul. Kiersnowskiego 18
Inicjatywy sąsiedzkie na Osiedlu Płudy odbywają się już od lat pod wodzą Agaty Arciszewskiej, absolwentki Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich, która przygodę z życiem sąsiedzkim zaczęła się od kawiarni i grupy przyjaciółek organizujących tam babskie wieczory. Od 2011 roku na okolicznym placu zabaw odbywają się Dni Sąsiada i Podwórkowe Gwiazdki.
Kontakt: regaty.zarzad@gmail.com
Bielany

Ul. Żeromskiego
Grupa nieformalna mieszkańców, na czele której stoi dwójka architektów, którym nie jest obojętne to jak wygląda ich podwórko! Organizatorzy akcji „Zasadź drzewko” oraz Dnia Sąsiada.
W 2015 roku mieszkańcy zorganizowali swój pierwszy Dzień Sąsiada.

ul. Zgrupowania Żmija 13 a
W ramach Dnia Sąsiada w 2015 roku sąsiedzi zorganizowali Podwieczorek Sąsiedzki.
Sąsiedzi zorganizowali Dzień Sąsiada 2017 w Parku Chomicza.
Grupa Sąsiedzi Sąsiadom na osiedlu Chomiczówka:
https://www.facebook.com/groups/1790859437836823/?fref=ts
Mokotów

Amfiteatr, ul. J.S. Bacha 20
Stowarzyszenie, którego celem jest integracja i samopomoc mieszkańców Służewa. W ramach Stowarzyszenia organizuje się wydarzenia kulturalne, akcje charytatywne a także spotkania dotyczące bieżącej polityki Dzielnicy Mokotów, spraw związanych z Służewiem i poszczególnymi Wspólnotami i Spółdzielniami Mieszkaniowymi. Stowarzyszenie promuje wolontariat, prowadzi Świetlicę Środowiskową i Osiedlowy Klub Sportowy a także współdziała z projektem Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” SłużewAkcji.
Strona stowarzyszenia: http://stowarzyszenie.smsnd.pl
Strona projektu SłużewAkcji: http://amfiteatrsnd.wordpress.com

Święto Ulicy Narbutta fot. Anna Łuszczyk
Stowarzyszona grupa mieszkańców, obchodząca co roku swoje święto: Święto Ulicy Narbutta, dbająca o integrację mieszkańców, znajomość lokalnej historii i współpracę z lokalnymi instytucjami. Poza udziałem w naszych świętach organizują oni pchle targi, spotkania autorskie z autorami książek o najbliższej okolicy ulicy,wymienialnie. Forum wymiany wydarzeń, spostrzeżeń i wiedzy mieszkańcy umieścili na portalu FB:
Kontakt: www.facebook.com/Narbutta
Ul. Grottgera 28
Partnerstwo instytucji, firm i osób prywatnych, których działania skoncentrowane są na poprawie jakości życia mieszkańców Mokotowa, ze szczególnym uwzględnieniem osiedla Sielce. W tym celu organizowane są imprezy sąsiedzkie i kulturane, integrujące mieszkańców i motywujące do zainteresowania się zarówno historią, jak i współczesną polityką dzielnicy. Jedną z ciekawych inicjatyw jest Sielce Architektów – projekt przy współpracy z Wydziałem Urbanistyki Politechniki Warszawskiej, wymiana pomiędzy specjalistami i mieszkańcami w celu stworzenia optymalnego planu zagospodarowania dla Sielc. W ramach projektu organizowane są spacery z przewodnikami, debaty, warsztaty dla mieszkańców a studenci PW mają możliwość odbycia stażu planistycznego.
W 2017 roku partnerstwo organizowało też już VI Sielecki Dzień Sąsiada.
www.facebook.com/mojesielce.dolnymokotow
Ul. Czerniakowska 38A:
Klub ma swoją „siedzibę” przy Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr.125. Jego celem jest integracja i aktywizowanie sąsiadów, głównie poprzez wzajemne kreowanie wydarzeń artystycznych, sportowych i innych w czasie wolnym.
Kontakt: www.facebook.com/KlubSasiedzkiSielanka, nr125@bpmokotow.waw.pl

Sąsiedzi z Woronicza 33, fot. T. Kwiatkowski
Ul. Woronicza 33
Aktywni sąsiedzi z Woronicza od 2014 roku wspólnie organizują na swoim osiedlu Dzień Sąsiada i Podwórkową Gwiazdkę. Myślą o przeprowadzeniu inicjatywy lokalnej, pisaniu razem wniosków do budżetu partycypacyjnego oraz zorganizowaniu mokotowskiej gry miejskiej. Na czele sąsiedztwa stoi Laura, nasza absolwentka Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich.

W maju 2015 roku mieszkańcy Mokotowa wspólnie ze Stowarzyszeniem Moja Narbutta i lokalnymi partnerami zorganizowali na skwerze pchli targ, warsztaty plastyczne oraz akcję społeczną zachęcającą do sprzątania po pieskach.
W maju 2017 roku grupa zorganizowała Dzień Sąsiada.
Mieszkańcy okolic zorganizowali tu kolejny już Dzień Sąsiada w 2017 roku.
Mieszkańcy zorganizowali tutaj Dzień Sąsiada 2017.
Ochota

ul. Kwitnącego Sadu 4
W 2015 roku sąsiedzi zorganizowali kameralny Dzień Sąsiada w sąsiedzkim garażu :)

Ul. Tarczyńska 11
Klub osiedlowy powstały przy pomocy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Ochoty m.st. Warszawy. Miejsce otwarte na pomysły sąsiadów, aktywnie integrujące ich w kierunku działań kulturalnych i społecznych, takich jak: spotkania klubu książki „Poczytaj z sąsiadem”, warsztaty dla seniorów, warsztaty plastyczne, fotograficzne, muzyczne, porady zdrowotne i prawne.
Centrum organizuje też Dzień Sąsiada regularnie od 2015 roku.
Aktualnie bezpartyjny komitet wyborczy do wyborów samorządowych. Zorganizował się wokół protestów przeciwko wycince drzew w Parku Wielopolskim. Poza ambicjami politycznymi, zajmuje się m.in. rewitalizacją Parku Wielkopolskiego, poprzez organizowanie tam działań kulturalnych m.in. „Potańcówki na Dechach”, aktywnie udziela się na forum „Stara Ochota”. Działa dla mieszkańców i z mieszkańcami w imię lokalnej tożsamości i interesu dzielnicy.
Praga Południe

Nieformalne zrzeszenie mieszkańców ulicy Podskarbińskiej na warszawskim Grochowie. Od początku obchodzą z nami Podwórkową Gwiazdkę oraz Dzień Sąsiada, inicjują spotkania swojej społeczności, oraz wspólnotowe działania, jak dziecięce ogródki pomiędzy blokami na Dzień Dziecka, wspólne malowanie placu zabaw, ogrodzeń i inne. Mieszkańcy się znają, wymieniają informacjami i dbają o swoją najbliższą okolicę.
Sąsiedzi zorganizowali tutaj sąsiedzkiego grilla z okazji Warszawskiego Dnia Sąsiada 2015.
Praga Północ

Ul. Okrzei 28
Biblioteka Sąsiedzka przy Okrzei 28. Miejsce spotkań, wymiany a wszystko wokół tysięcy książek, które wypełniają tam niemal każdy zakamarek! Prawdziwie sąsiedzkie miejsce, stworzone od podstaw przez sąsiadów! W tej bibliotece nie spotkasz bibliotekarza a sąsiada, nie czekają Cię formularze do wypełnienia przy zapisach a rozmowa, możliwość wymienienia się książkami i wrażeniami :).
Kawiarnia w 2014 roku zorganizowała u siebie Dzień Sąsiada.

Ul. Kawęczyńska 43
Sąsiedzi zorganizowali w 2014 roku huczne obchody Dnia Sąsiada. Była biesiada przy grillu, występ Kapeli Praskiej i rozmowy o przyszłości dzielnicy.
Kontakt: mioduszewska@gmail.com
Sąsiedzi z Targowej postanowili w 2013 roku uczcić stulecie swojej kamienicy i zorganizowali z tej okazji piknik sąsiedzki.
Sąsiedzi zorganizowali tutaj w 2014 roku kameralną Podwórkową Gwiazdkę.
Czytelnicy z osiedla Kijowska zorganizowali Dzień Sąsiada 2017.
https://www.facebook.com/BibliotekaPrzyKijowskiej/
Mieszkańcy zorganizowali tutaj Dzień Sąsiada 2017.
Śródmieście

Osiedle Oleandrów
Stowarzyszenie mieszkańców Osiedla Oleandrów w centrum Warszawy, którego liderem jest wieloletni społecznik z Rady Osiedla – pan Jan Rybczyński. Integruje mieszkańców wokół historii swojego małego, przedwojennego osiedla i okolic, organizując wystawy, działania kulturalne przy współpracy z Domem Kultury Śródmieście, a także Dni Sąsiada wraz z Q Ruchem Sąsiedzkim.
Więcej o sąsiedztwie na Oleandrów: http://inicjatywysasiedzkie.pl/skwer-oleandrow/
Kontakt: http://www.oleandrow.pl/
Miejsce spotkań sąsiadów, wydarzeń kulturalno-artystycznych. Co roku odbywa się konkurs dla najlepszych sąsiadów z nagrodami. Nominacje wskazywane są oczywiście przez mieszkańców a warunkiem jest otwartość i chęć niesienia pomocy swoim sąsiadom.
Sąsiedzi zorganizowali imprezę z okazji 100-lecia swojej kamienicy, w 2014 roku obchodzili także Podwórkową Gwiazdkę.

Osiedle domków fińskich, na którym mieszkańcy aktywnie walczą o zachowanie unikatowego charakteru tego miejsca. Sąsiedzi z inicjatywą „Otwarty Jazdów” doprowadzili do stworzenia tu przestrzeni na działania społeczne i kulturalne. Regularnie odbywają się wystawy, koncerty, warsztaty, wyprzedaże garażowe i inne spotkania o charakterze sąsiedzkim. Mieszkańcy złożyli także wniosek o inicjatywę lokalną i konsultacje społeczne.
Kontakt: otwarty@jazdow.pl

Ul. Marszałkowska 21/25
Grupa nieformalna mieszkańców, która od 2014 roku organizuje Dzień Sąsiada na swoim podwórku.
Mieszkańcy zajęli się tu organizacją Dnia Sąsiada 2017.
Targówek

W Parku Bródnowskim na bazie rzeźby zaproszonego do Parku Rzeźby Pawła Althamera Rirkrita Tiravaniji powstało miejsce wymiany i spotkań przy herbacie. Latem wokół rzeźby ustawione są leżaki i inne miejsca siedzące a w jej wnętrzu przynoszone przez mieszkańców herbaty i drobne poczęstunki. Można się spotkać od tak, można też przyjść z jakimś pomysłem jak: Klub Filozoficzny, rysowanie, szachy i co tylko chwyci i spodoba się innym.
https://www.facebook.com/DomekHerbaciany

ul. Wyspowa 1
Podwórkowa Gwiazdka w 2013 była pierwszym sąsiedzkim spotkaniem mieszkańców nowego osiedla na Wyspowej, zorganizowanym z inicjatywy przewodniczącej Rady Osiedla Zacusze, Katarzyny Górskiej-Manczenko. Dzień Sąsiada był tutaj kontynuacją sąsiedzkiej integracji.
Kontakt: katarzyna.gorska@poczta.onet.eu
Więcej o tym sąsiedztwie przeczytasz w publikacji: Dzień sąsiada. Jak inicjatywy sąsiedzkie zmieniają Warszwę?
Sąsiedzi od kilku lat spotykają się tutaj z okazji świąt, od niedawna celebrują także Dzień Sąsiada. Na czele tych wszystkich sąsiedzkich inicjatyw stoi Jolanta Zientek-Varga, absolwentka AIS.
Więcej o tym sąsiedztwie przeczytasz w publikacji: Dzień sąsiada. Jak inicjatywy sąsiedzkie zmieniają Warszwę?
Więcej informacji: www.facebook.com/AktywneZacisze/

Osiedle Wilno
Mieszkańcy już dwukrotnie zorganizowali tutaj Dzień Sąsiada.
Więcej informacji: www.facebook.com/OsiedleWilno
Ursus
Działalność klubu skierowana jest głównie do rodziców i ich pociech, działa on w ramach Stowarzyszenia Przymierze Rodzin.
Ursynów

Ul. Żabińskiego 2
Społeczna pracownia artystyczna. Organizowane są tutaj spotkania, wernisaże, warsztaty i pokazy filmowe dla przyjaciół i mieszkańców.
Więcej: www.facebook.com/BlokZab/
Ul. Relaksowa 33
W 2011 odbyło się tutaj integracyjne spotkanie sąsiedzkie pod hasłem „Zrelaksujmy się!”, sąsiedzki Dzień Dziecka, a w kolejnych latach także akcje sąsiedzkiego ubierania choinki.

ul. Kazury 24
Nieformalna grupa sąsiedzka „DOBRE SĄSIEDZTWO” to społeczność sąsiadów z Ursynowa, w szczególności mieszkańców spółdzielni Wyżyny. Sąsiedzi od 2014 ogranizują sąsiedzkie spotkania i pikniki z okazji Dnia Sąsiada i Podwórkowej Gwiazdki. Ewa Sulej, aktywna sąsiadka zainicjowała także akcję społeczną na rzecz czystych trawników na Ursynowie i sprzątania po psach.
Mieszkańcy zaangażowali się w organizację Dnia Sąsiada 2017.
Rada osiedla zajęła się organizacją Dnia Sąsiada 2017.
Wawer
Mieszkańcy osiedla Żegańska zorganizowali Dzień Sąsiada 2017.
Wesoła
Stowarzyszenie zajmuje się aktywizacją społeczności lokalnej, jej rozwoju społeczno-kulturalnego, przedsiębiorczości, a także działa na rzecz dzieci oraz osób starszych. Organizuje spotkania integracyjne i rocznicowe. Informuje, dociera do ludzi i pyta ich o problemy, o to, co chcieliby zmienić, co im przeszkadza, a z czego są dumni.
Więcej informacji: http://staramilosna.org.pl/
Wilanów
Kawiarnia z lokalnym zacięciem, miejsce spotkań mieszkańców.
Kontakt: cafeplakatowka@gmail.com
Włochy

Ul. Trzcinowa 23
Nieformalna grupa sąsiadów, którzy hucznie zintegrowali się podczas Dnia Sąsiada w 2014 roku. Od tego czasu stosunki sąsiedzkie są w tym miejscu bardziej życzliwe i przełamana została anonimowość. Sąsiedzkimi inicjatywami dowodzi Kasia, absolwentka AIS.
Kontakt: zmroku@interia.pl
Więcej o tym sąsiedztwie przeczytasz w publikacji: Dzień sąsiada. Jak inicjatywy sąsiedzkie zmieniają Warszwę?
Wola

Wyjątkowe sąsiedztwo na mapie Warszawy! Nieformalna grupa mieszkańców, która od 2013 roku organizuje na swoim osiedlu Dzień Sąsiada, Podwórkową Gwiazdkę oraz inne akcje. Na jesieni 2014 sąsiedzi z Wolskiej i Jaktorowskiej wspólnie nagrali sąsiedzki teledysk do piosenki „Happy”, a w lecie 2015 na placu między blokami Wolska/ Jaktorowska otwarty został Podwórkowy Klub Sąsiada. Sąsiedzka liderka i animatorka Marta promuje także budżet partycypacyjny w swojej dzielnicy.
Kontakt: martula@wp.pl

Ul. Miła 22
Od kilkunastu lat sąsiedzi na Miłej świetnie się integrują, między innymi za sprawą sąsiedzkiej piwnicy, którą okoliczni mieszkańcy wspólnie wyremontowali i przystosowali na klub osiedlowy. Główny inicjator tego przedsięwzięcia, Marek Ślusarz założył także Fundację Jeden Muranów, z której pomocą realizuje kolejne lokalne inicjatywy.
Więcej informacji: www.1muranow.pl
Więcej o tym sąsiedztwie przeczytasz w publikacji: Dzień sąsiada. Jak inicjatywy sąsiedzkie zmieniają Warszwę?

Mieszkańcy wspólnie z Radą Osiedla zorganizowali w 2015 pierwszy Dzień Sąsiada.

Nieformalna grupa mieszkańców, którzy pragną zagospodarowania okolicznego skweru. W 2015 roku na skwerze odbył się Dzień Sąsiada.
https://www.facebook.com/wolska58
Żoliborz

Ul. Marii Kazimiery 2
Grupa mieszkańców żoliborskiej ulicy Marii Kazimiery zintegrowana wokół pragnienia by ich ulica nie była tylko sumą anonimowych osób. Mieszkańcy organizują spotkania np. sąsiedzkie kolędowanie i na bieżąco śledzą informacje dotyczące ich okolicy.

ul. Dygata 3
Miejsce sąsiedzkich spotkań na Żoliborzu Południowym. Mieszkańcy walczą o zachowanie tego zielonego terenu i przeznaczenie go na strefę relaksu i rekreacji. W 2015 odbyło się tu wiele sąsiedzkich imprez oraz akcji ogrodniczych.
W 2015 roku odbyło się tu pierwsze sąsiedzkie spotkanie z okazji Dnia Sąsiada.
Okolice Warszawy:
Stowarzyszenie mieszkańców Malich realizuje szereg inicjatyw sąsiedzkich: pikniki, festyny czy SĄSIEDZKIE POGOTOWIE USŁUG I POMOCY WZAJEMNEJ. Prezesem stowarzyszenia jest absolwent AIS – Olgierd Lewan.
Więcej: http://ogrodmalichy.pl/
Inicjatywa Pawła Jordana, jedngo z założycieli Q Ruchu Sąsiedzkiego. W ramach Archipelagu można liczyć na sąsiada (podwózka, drobna naprawa, porada), wspólne narzędzia do ogródka, imprezy sąsiedzkie – integracyjne, forum dyskusyjno-informacyjne o osiedlowych sprawach.