soczewki
fot.pexels

 

Jak już pewnie wiesz z naszych wcześniejszych artykułów soczewki kontaktowe to doskonały wybór dla prawie każdego, kto potrzebuje korekcji wzroku i nie chce nosić okularów w pełnym wymiarze godzin lub poddawać się operacji.

Nie masz pewności co do soczewek kontaktowych? W tym artykule szczegółowo omówimy materiały soczewek kontaktowych, konstrukcje i funkcje soczewek kontaktowych, a nawet nowe formaty soczewek kontaktowych.

Na przykład pierwsze soczewki kontaktowe przystosowujące się do światła, Acuvue Oasys with Transitions, zadebiutowały w Stanach Zjednoczonych w 2019 r., A prace nad soczewkami kontaktowymi z antybiotykami są w toku. (Zobacz naszą stronę z aktualnościami dotyczącymi soczewek kontaktowych, aby uzyskać najnowsze informacje na temat soczewek kontaktowych).

Oto podstawowe informacje o soczewkach kontaktowych, które powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych przed wizytą u okulisty, jeśli jesteś zainteresowany noszeniem soczewek kontaktowych.

Materiały na soczewki kontaktowe

Pierwszym wyborem przy rozważaniu soczewek kontaktowych jest to, który materiał soczewki najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby. Istnieje pięć typów soczewek kontaktowych, w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane:

Miękkie soczewki są wykonane z żelopodobnych, zawierających wodę tworzyw sztucznych zwanych hydrożelami. Te soczewki są bardzo cienkie i giętkie i dopasowują się do przedniej powierzchni oka. Wprowadzone we wczesnych latach siedemdziesiątych soczewki hydrożelowe sprawiły, że noszenie soczewek kontaktowych stało się znacznie bardziej popularne, ponieważ zazwyczaj zapewnia natychmiastowy komfort. Jedyną alternatywą w tamtym czasie były twarde soczewki kontaktowe wykonane z tworzywa sztucznego PMMA (patrz poniżej). Dostosowanie się do soczewek PMMA zwykle trwało tygodnie i wiele osób nie mogło ich z powodzeniem nosić.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe to zaawansowany rodzaj miękkich soczewek kontaktowych, które są bardziej porowate niż zwykłe soczewki hydrożelowe i pozwalają na dotarcie do rogówki jeszcze większej ilości tlenu. Wprowadzone w 2002 roku silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe są obecnie najpopularniejszymi soczewkami przepisywanymi w Stanach Zjednoczonych.

soczewki
fot.pexels

Soczewki gazoprzepuszczalne – zwane również soczewkami GP lub RGP – to sztywne soczewki kontaktowe, które wyglądają i w dotyku przypominają soczewki PMMA (patrz poniżej), ale są porowate i pozwalają na przenikanie przez nie tlenu. Ponieważ są przepuszczalne dla tlenu, soczewki GP można dopasować bliżej oka niż soczewki PMMA, dzięki czemu są wygodniejsze niż konwencjonalne twarde soczewki. Od czasu ich wprowadzenia w 1978 r. Przepuszczalne dla gazów soczewki kontaktowe zasadniczo zastąpiły nieporowate soczewki kontaktowe z PMMA. Kontakty GP często zapewniają ostrzejsze widzenie niż miękkie i silikonowo-hydrożelowe – szczególnie jeśli masz astygmatyzm. Przyzwyczajenie się do soczewek gazoprzepuszczalnych zwykle zajmuje trochę czasu, gdy zaczynasz je nosić, ale po tym początkowym okresie adaptacji, większość ludzi uważa, że ​​soczewki GP są tak wygodne, jak soczewki hydrożelowe.

Hybrydowe soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort noszenia, który konkuruje z miękkimi lub silikonowo-hydrożelowymi soczewkami, w połączeniu z krystalicznie czystą optyką soczewek gazoprzepuszczalnych. Soczewki hybrydowe mają sztywną, przepuszczalną dla gazów strefę centralną, otoczoną „osłoną” z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Pomimo tych cech tylko niewielki procent ludzi w USA nosi hybrydowe soczewki kontaktowe, być może dlatego, że soczewki te są trudniejsze do dopasowania i droższe w wymianie niż miękkie i silikonowo-hydrożelowe soczewki.

Soczewki PMMA są wykonane z przezroczystego sztywnego tworzywa sztucznego zwanego polimetakrylanem metylu (PMMA), który jest również używany jako zamiennik szkła w nietłukących oknach i jest sprzedawany pod znakami towarowymi Lucite, Perspex i Plexiglas. Soczewki PMMA mają doskonałą optykę, ale nie przenoszą tlenu do oka i mogą być trudne do przystosowania. Te (obecnie staromodne) „twarde kontakty” zostały praktycznie zastąpione soczewkami GP i obecnie rzadko są przepisywane.

W 2017 roku 64 procent soczewek kontaktowych przepisywanych w USA to soczewki silikonowo-hydrożelowe, a następnie soczewki miękkie (hydrożelowe) (22 procent), soczewki gazoprzepuszczalne (11 procent), soczewki hybrydowe (2 procent) i soczewki PMMA (1 procent) .

 

soczewki
fot.pexels

Czas noszenia soczewek kontaktowych

Do 1979 roku każdy, kto nosił soczewki kontaktowe, zdejmował je i czyścił je co noc. Wprowadzenie „przedłużonego noszenia” umożliwiło osobom noszącym spanie w kontaktach. Teraz dwa rodzaje soczewek są klasyfikowane według czasu noszenia:

 

Przedłużone noszenie – można je nosić przez noc, zwykle przez siedem kolejnych dni bez zdejmowania

„Noszenie ciągłe” to termin, który jest czasami używany do opisania 30 kolejnych nocy noszenia soczewek – maksymalnego czasu noszenia zatwierdzonego przez FDA dla niektórych marek soczewek o przedłużonym noszeniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here