Zaczynamy 2013 rok w Klubie Sąsiedzkim Podwale 13

Zaczynamy! Rok 2013 jest rokiem nowych wyzwań także dla nas, zespołu Q Ruchu Sąsiedzkiego. W tym roku nową osobą wspomagającą projekt jest Lena Chotkiewicz – animatorka i trenerka CAL.

Rozpoczynamy serię 5 spotkań w ramach Klubu Sąsiedzkiego Podwale 13. Jest to przestrzeń, w której postaramy się rozwijać koncepcję przyjaznego i bezpiecznego sąsiedztwa.

Na spotkaniach będziemy gościć aktywnych mieszkańców i mieszkanki Warszawy, wśród nich będą praktycy i specjaliści z danej dziedziny.

Każde z pięciu spotkań odbędzie się w miejscu przyjaznym sąsiadom, będziemy przy okazji promować najciekawsze, naszym zdaniem, inicjatywy sąsiedzkie.

Mamy nadzieję, że tegoroczne sąsiedzkie pomysły będą budowały atmosferę sąsiedzkiej życzliwości i mobilizowały ludzi do działania.

1

Czekamy na Was!

30 stycznia 2013 r. godz. 18.00-20.00

miejsce: Praska Biblioteka Sąsiedzka, ul. Okrzei 28, dzielnica Praga-Północ.

Temat: Zrozumieć jak działa miejsce. Przyjazne sąsiedzkie miejsce w pozornie nieprzyjaznym otoczeniu.

Cel spotkania: Rozpowszechnianie dobrych przykładów uruchomiania oddolnych inicjatyw sąsiedzkich – trwałość i jakość.

Dla kogo: Na spotkanie zapraszamy aktywnych mieszkańców, przedstawicieli grup sąsiedzkich, wspólnot, stowarzyszeń, instytucji, Urzędu m.st. Warszawa

 

W spotkaniu uczestniczą:

Maria Dąbrowska-Majewska – współtwórczyni fundacji „Zmiana”. Nie kontestuje rzeczywistości, tylko ją adaptuje, zmienia, podziwia to, czego zmieniać nie potrzeba. Widok za oknem mieszkania ciągle przypomina jej, skąd jest. Wspólnie z przyjaciółkami tworzy projekty „Bibliotek Sąsiedzkich” i „Książek w pudle”, gdzie wszystko wydarza się między książką a sąsiadem. http://www.zmiana.net.pl/index.php?option=com_content&;view=article&id=118&Itemid=102

Marta Żakowska – antropolożka i animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW/School of Slavonic and East European Studies University College London, członkini Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Założycielka i redaktorka naczelna Magazynu Miasta (www.publica.pl/magazynmiasta), z ramienia IBPP i Magazynu Miasta koordynowała i produkowała wiele wydarzeń związanych z przestrzeniami miejskimi.

Karolina Kopińska – kiedyś koordynatorka działań w ramach Q-Ruchu Sąsiedzkiego, pracuje w Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, odpowiedzialna za koncepcję Centrum Społecznego PACA na warszawskim Grochowie.

18.00 – 18.15   –  Wprowadzenie.

18.15 – 18.45   – Maria Dąbrowska-Majewska oraz zespół Biblioteki – Historia inicjatywy „Praska Biblioteka Sąsiedzka”.

18.45 – 19.15   – Marta Żakowska – miejskie inicjatywy, którym się powiodło.

18.45 – 19.00   – Karolina Kopińska – Centrum Społeczne Paca – wizje, plany, działania.

19.00 – 19.45   – Dyskusja: pytania i odpowiedzi.

19.45 – 20.00   – Podsumowanie, zamknięcie spotkania.