Czy ma sens robienie cokołów z płytek? I czy w ogóle decydować się na cokół przypodłogowy?

0
1012

Dla wielu osób cokoły to przeżytek. W wielu aranżacjach zostały zastąpione przez nowoczesne elementy wykończeniowe, a przede wszystkim przez listwy przypodłogowe. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy rezygnować z cokołów? A może przeciwnie, zdecydować się na nie? Rozważmy różne możliwości i poznajmy bliżej ten sposób wykończenia wnętrza.

Płytki umieszczone w cokole. Czy w ogóle ma sens się nimi interesować?

Cokoły z płytek nie są nowością w aranżacji wnętrz. Towarzyszą nam od dawna i bez wątpienia są jednym z tych elementów, który przykuwa nasze spojrzenia, choć (niestety) nie zawsze tak, jakbyśmy tego chcieli. Dla wielu osób są bowiem przeżytkiem i miejscem zbierania kurzu, co sprawia, że wiele współczesnych trendów z nich rezygnuje na rzecz listwy przypodłogowej.

Teraz pojawia się ważne pytanie: lepiej wybrać cokół niż listwę? Aby na nie odpowiedzieć, najlepiej będzie poznać najważniejsze cechy cokołów, a także przyrównać je do cech listwy. Oba elementy pełnią w końcu podobną funkcję, zobaczmy zatem, który będzie lepszy.

Ukrywamy szparę

Ukrycie szpary między podłogą a ścianą to chyba najważniejsza z funkcji cokołu (i listwy), ponieważ pozwala na utrzymanie pięknego wyglądu pomieszczenia. Dzięki temu nie musimy oglądać czarnego paska tuż przy podłodze, na krawędzi ściany, co na pewno nie byłoby estetyczne. Cokół lub listwa chroni też powstałą szczelinę przed dostawaniem się do niej niechcianych zabrudzeń czy pająków.

Ochrona

Ochrona dolnej części ściany jest drugim, ważnym zadaniem cokołu. Zazwyczaj jest on stosunkowo wysoki, więc świetnie sprawdza się w roli osłony przed niechcianymi plamami i rysami. Jeśli na przykład obawiasz się, że stawiając buty przy ścianie, ubrudzisz jej dolną część, z całą pewnością powinieneś zdecydować się na cokół. Tak samo dobrze zadziała on, jeśli masz dzieci, które pod ścianami ustawiają rolki, deskorolki albo hulajnogi. Na pewno nie będą zważać, czy kółka uderzyły o ścianę, więc aby zachować jej piękno, warto postawić na wyższy cokół z mocnego materiału, a nie listwę (zwłaszcza plastikową).

Mocny materiał na długie lata

Płytki ceramiczne, które zazwyczaj układamy w roli cokołów w dolnej części ściany, są bardzo wytrzymałe. Mają te same właściwości mechaniczne i odpornościowe, co zwyczajne płytki podłogowe. Dlatego też będą w stanie ozdabiać i chronić naszą ścianę przez długie lata. Co więcej, ich montaż sprawia, że nie odpadają z czasem ani nie odstają.

Tymczasem plastikowe listwy przypodłogowe bardzo często wypaczają się i odskakują od ścian albo gubią się ich końców i narożne łączenia. Z czasem mogą też pękać, przez co wyglądają mniej estetycznie i nie są aż tak funkcjonalne.

Uroda cokołu

Cokół pełni także bardzo ważną funkcję ozdobną. Łączy płynnie powierzchnię ściany i podłogi, a jednocześnie może przyciągać spojrzenie swoim własnym wyglądem. Zazwyczaj dopasowujemy go do podłogi pod względem koloru i faktury, jednak można odejść od tej reguły, by wyróżnić go i nadać mu jeszcze bardziej ozdobnego charakteru. Wówczas polecamy też wybór wyższych, ciekawych płytek, które będą wspaniale harmonizować z całym pomieszczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here