fot.pexels

Czy częste mycie rąk  zawsze musi kończyć się  suchą, popękaną skórą? Dzięki tym wskazówkom możesz nadal często myć ręce, a zarazem wyleczyć suchą skórę.

Mycie rąk ma kluczowe znaczenie dla spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19). Jednak częste mycie rąk może powodować suchość skóry, która może łuszczyć się, swędzieć, pękać, a nawet krwawić bez odpowiednich środków ostrożności. Może to spowodować otwarte rany na skórze, które mogą pozwolić na bakterie i inne zarazki oraz zwiększyć ryzyko infekcji.

ręce
fot.pexels

Jak poprawnie myć ręce?

  • Myj ręce przez co najmniej 20 sekund w letniej wodzie. Użyj mydła i umyj każdą część dłoni, w tym między palcami i wokół paznokci. Suche ręce? Kontynuuj ich mycie. Mycie pomaga zapobiegać chorobom poprzez usuwanie szkodliwych bakterii i wirusów. Osoba myjąca ręce i przedramiona Wytrzyj ręce czystym ręcznikiem, ale pozostaw na nich trochę wody. Możesz także wysuszyć ręce. Gdy dłonie są lekko wilgotne, nałóż krem ​​lub maść do rąk. Nałóż krem ​​lub maść do rąk na skórę, upewniając się, że wmasujesz trochę balsamu w opuszki palców i paznokcie. Zalecamy stosowanie kremu lub maści do rąk, które:
  • Zawiera olej mineralny lub wazelinę
  • Występuje raczej w tubie niż butelce z pompką
  • Są „bezzapachowe” i „bez barwnika” – Ten środek nawilżający ma tendencję do mniej podrażniania suchej, spierzchniętej skóry.

Zastosuj krem ​​nawilżający

Sucha, popękana skóra ułatwia bakteriom i innym zarazkom przedostanie się do organizmu. Nałożenie kremu nawilżającego po umyciu rąk pomaga leczyć suchą skórę. Kiedy używasz środka do dezynfekcji rąk, nałóż krem ​​lub maść do rąk natychmiast po wyschnięciu środka do dezynfekcji rąk. Ponieważ Centers for Disease Control (CDC) zaleca używanie środka odkażającego do rąk, który zawiera co najmniej 60% alkoholu w celu zabicia zarazków, środek do dezynfekcji rąk może bardzo wysychać.

ręce
fot.pexels

Używanie środka odkażającego do rąk

Pozostaw środek dezynfekujący do rąk do wyschnięcia. Następnie nałóż krem ​​nawilżający. Nie ma dowodów na to, że stosowanie środka odkażającego do rąk ułatwia zbieranie zarazków. To sucha skóra zwiększa ryzyko zarazków. Jeśli masz suchą skórę po użyciu środka dezynfekującego do rąk, zastosuj krem ​​nawilżający natychmiast po wyschnięciu środka do dezynfekcji rąk. Mycie rąk pomaga zapobiegać chorobom, ale częste mycie rąk może wysuszać skórę. Aby zapobiec i wyleczyć suchą skórę, po umyciu rąk nałóż krem ​​lub maść do rąk.

Wilgotna skóra lepiej chroni przed zarazkami.

Kiedy skontaktować się z dermatologiem

Jeśli po zastosowaniu się do tych wskazówek nadal masz suchą skórę, możesz potrzebować pomocy dermatologa. Aby wyleczyć suchą skórę, niektórzy ludzie potrzebują kremu lub maści na receptę. Jeśli masz chorobę skóry, która powoduje wyjątkowo suchą skórę, na przykład atopowe zapalenie skóry, musisz leczyć tę chorobę, aby złagodzić suchość skóry. Dermatolog może Cię zdiagnozować. Dermatolog może zapewnić potrzebne leczenie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here