Dbaj o płuca biegając

O tym że sport to zdrowie wie każde dziecko. Jest to stary, utarty frazes, który wszyscy słyszą przez całe życie, począwszy od lekcji WF-u, skończywszy na przypadkowych meczach siatkówki plażowej podczas wakacyjnych wyjazdów. Złośliwi czasami używają tego zdania z przekąsem, komentując ciężkie kontuzje, które zdarzają się profesjonalnym sportowcom. Nie można stwierdzić, że są w tym zupełnie pozbawieni racji. Do sportu, jak do wszystkiego w życiu, należy podchodzić racjonalnie. Z odpowiednim przygotowaniem i dbałością o swoje zdrowie.

Dobre przygotowanie to podstawa

Jedną z najpopularniejszych form dbania o własną kondycje jest bieganie. Niewątpliwie jest to sport, który bardzo wynagradza nasze starania, ale bywa też bezlitośnie kontuzjogenny. Odpowiednie podejście może zmniejszyć ryzyko niechcianego urazu do minimum. Porządna rozgrzewka, unikanie nadmiernego forsowania organizmu. I, rzecz jasna, dobry sprzęt. Każdy biegacz powie, że bez porządnych butów nie ma co nawet zaczynać przygody z joggingiem. Bolesne obtarcia i uciśnięte palce zniechęcą do sportu nawet największego twardziela. Nie mówiąc już o możliwym skręceniu kostki, które na jakiś czas w ogóle wyklucza jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Oprócz obuwia należy też pamiętać o wspieraniu innych części ciała. Każdy organizm jest inny. Zdarza się, że stawy kolanowe po intensywnym treningu biegowym bolą, zniechęcając do dalszej aktywności. Wówczas konieczne może okazać się korzystanie ze specjalnej opaski. To jednak indywidualne przypadki, wytrzymałość stawów może różnić się w zależności od naszych genów. Co innego z płucami. One u każdego podobnie reagują na zanieczyszczenia powietrza. Nie ma znaczenia, czy jest to dym papierosowy, czy smog. Bieganie ma poprawiać wydolność również układu oddechowego, wdychanie smogu podczas treningu może cały ten wysiłek zniwelować. Żeby temu zapobiec, dobrym pomysłem może okazać się maska do biegania. Porządna, atestowana konstrukcja z odpowiednim filtre uchroni płuca przed wdychaniem toksycznych drobin i sprawi, że sport faktycznie będzie zdrowy.

Niewidzialny morderca

Smog jest odpowiedzialny za miliony przypadków chorób płuc na całym świecie. Wdychamy go w drodze do pracy, podczas wietrzenia mieszkania, spacerując po osiedlu. Oczywiście, problem nasila się głównie w sezonie grzewczym, ale dbać o kondycję fizyczną należy przez cały rok, zapaleni biegacze nie mają problemu z treningiem również zimą. Oczywiście, niektórzy mogą stwierdzić, że ich problem nie dotyczy, bo przecież biegają w lesie, na łonie natury. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Dla niektórych samo dotarcie do lasu może zająć sporo czasu, wolą zatem pobiegać w pobliżu swojego domu, machając przy okazji napotykanym po drodze sąsiadom. Tacy biegacze zdecydowanie powinni zaopatrzyć się w dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest maska do biegania. Da im to pewność, że aktywność fizyczna przyniesie same plusy. Należy bowiem pamiętać, że podczas wysiłku oddychamy szybciej, wchłaniamy więc przy tym większe ilości smogu niż zazwyczaj.

Dbałość o własne bezpieczeństwo wynika wprost z ludzkiego instynktu samozachowawczego. Trzeba przy tym pamiętać, żeby podchodzić do sprawy holistycznie. Organizm to w końcu zbiór tkanek, problemy jednych szybko mogą stać się problemami innych. Bieganie rozwija i trzyma w zdrowiu całe ciało, od mięśni, przez serce, po mózg. Warto zatem zadbać, by go przy tym nie krzywdziło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here