Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej perkusji elektronicznej?

0
411

Instrumentem muzycznym zyskującym z roku na rok coraz większą popularność jest perkusja elektroniczna. To nic innego jak syntezator umieszczony na statywie, który wydaje głównie dźwięki werblowe oraz basowe. Od klasycznej perkusji akustycznej różni się tym, że generuje znacznie mniej uciążliwego hałasu, nie zajmuje aż tyle miejsca w pomieszczeniu i nie wymaga ręcznego nagłaśniania.

Pady odgrywają kluczową rolę

Zasada działania standardowej perkusji elektronicznej jest dosyć prosta – otóż użytkownik uderza w specjalne czujniki zamontowane w padach, co skutkuje powstawaniem impulsów przekazywanych do modułu. Wytwarza on konkretne dźwięki pasujące do poszczególnych uderzeń. Omawiany instrument stanowi idealny wybór dla początkujących muzyków, gdyż z jednej strony gwarantuje łatwość konfiguracji, z drugiej zaś pozwala na swobodne granie w mieszkaniu bez zamartwiania się o komfort członków rodziny bądź sąsiadów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z niego również osoby doświadczone, które potrzebują kompaktowego zestawu do codziennych ćwiczeń i występowania na scenie. Nawet najtańsza perkusja elektroniczna oferuje zaskakująco szeroki zakres brzmień, podkładów czy metrum. Kupując swój pierwszy model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj padów. Godne polecenia są zwłaszcza egzemplarze siateczkowe wykonane z cieniutkich żyłek – ze względu na bardzo cichą pracę, niezawodność i możliwość bezproblemowej wymiany w razie uszkodzenia. Jeśli natomiast zależy nam na oszczędności pieniędzy, to postawmy na klasyczne egzemplarze gumowe.

Pożądane funkcje i udogodnienia

Przy wyborze perkusji elektronicznej pamiętajmy zawsze o weryfikacji zastosowanego modułu, który jest swoistym sercem instrumentu. Jego oprogramowanie zawiera bowiem wgraną przez producenta bibliotekę sampli, czyli rozmaitych brzmień. Powinien posiadać czytelny wyświetlacz, wejście USB służące do komunikacji z laptopem (ewentualnie komputerem stacjonarnym), wejście słuchawkowe, gniazdo przeznaczone do podłączania wzmacniaczy, mikserów i głośników, a także złącze typu Jack na dodatkowe pady. Podstawowe wymagane rozwiązanie technologiczne to rozbudowany metronom pozwalający na ćwiczenie w różnych tempach. Do innych wartościowych funkcji zaliczamy:

  • sekwencer przystosowany do rejestrowania na bieżąco własnej gry oraz określania ilości i długości tworów rytmicznych
  • nagrywanie i odtwarzanie podkładów muzycznych (w dowolnym momencie)
  • liczne tryby treningowe

Na koniec należy jeszcze rzucić okiem na ramę stabilizującą cały zestaw. Musi być ona wystarczająco wytrzymała, względnie lekka i wyposażona w kilkustopniową regulację wysokości. W przeciwnym razie perkusja elektroniczna może nie zapewnić nam optymalnego komfortu użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here