Samsung 870 EVO 250 GB

W komputerach dla graczy, grafików czy programistów jednym z ważniejszych komponentów obok procesora i karty graficznej jest szybki i wydajny dysk. Najbardziej oczywistym wyborem jest dysk SSD. Nasza propozycja to Samsung 870 EVO 250 GB. Dlaczego warto wybrać go do swojego laptopa czy komputera?

SATA SSD Samsung – szybszy niż HDD

Samsung 870 EVO 250 GB to dysk półprzewodnikowy, który – w odróżnieniu od HDD – w swoim wnętrzu nie posiada ruchomych elementów. Jego konstrukcja oparta jest o pamięć flash. Dzięki temu działa szybciej i wydajniej, a przy okazji jest bardziej energooszczędny*. Specyficzna budowa, bez zastosowania części ruchomych, wpływa również na wytrzymałość dysku. Nośniki HDD, które w swoim wnętrzu mają ruchome talerze i głowice, częściej uszkadzają się w wyniku wstrząsu czy uderzenia.

Dyski SSD różnią się również między sobą – do wyboru mamy m.in. modele M.2 NVMe PCIe 4.0, które osiągają prędkości odczytu na poziomie 7000 MB/s. To imponująca prędkość, jednak warto pamiętać, że nie każdy komputer wspiera nośniki NVMe. W wielu urządzeniach standardem jest wejście SATA. Wówczas lepiej postawić na dysk SATA 250 GB, taki jak 870 EVO. Jakimi prędkościami zapisu i odczytu może się on pochwalić? Odczyt sekwencyjny do 560 MB/s oraz zapis do 530 MB/s wspierane są technologią Intelligent TurboWrite, która wpływa na zwiększenie wydajności oraz wyższe prędkości zapisu**.

Dysk SATA 250 GB – dla graczy i profesjonalistów

Co sprawia, że dysk SATA SSD Samsung jest dobrym wyborem zarówno dla graczy, jak i profesjonalistów? Wysokie prędkości zapisu i odczytu wpływają na szybkie uruchamianie się systemu, gier oraz zaawansowanych programów do projektowania grafiki czy programowania w aplikacjach CAD/CAM. Pojemność SATA 250 GB będzie wystarczająca do przechowywania plików gier, programów do obróbki CNC czy po prostu zdjęć i filmów. Dzięki temu komputery i laptopy z dyskami SSD mogą być wykorzystywane zarówno do rozrywki, jak i do pracy.

Dysk SSD – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Czy jeszcze jakieś cechy dysków SSD mogą mieć wpływ na ich działanie, a tym samym na zwiększenie wydajności i płynności systemu oraz aplikacji? Tak – jedną z nich jest oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie nośnikiem. W przypadku modelu SATA 250 GB Samsung 870 EVO jest to oprogramowanie Samsung Magician 8.0. Dzięki niemu nie tylko możemy na bieżąco monitorować stan dysku, ale też optymalizować jego wydajność, instalować najnowsze aktualizacje czy szyfrować dane.

Ostatni parametr dysku, na który warto zwrócić uwagę, to jego żywotność podawana jako TBW. Jest to liczba terabajtów, jakie mogą zostać zapisane na dysku w ciągu całego okresu użytkowania. W przypadku dysku Samsung 870 EVO 250 GB wynosi ona 150 TBW***.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4 GB/ WINTO RSS.

** Wydajność może się różnić w zależności od wersji oprogramowania sprzętowego dysku SSD oraz systemowego sprzętu i konfiguracji. Pomiary zapisu sekwencyjnego uzyskano w oparciu o technologię Intelligent TurboWrite. Konfiguracja systemu testowego: Intel Core i7-7700K CPU @ 4,20 GHz, DDR4 1200 MHz 32 GB, OS – Windows 10 Pro x64, Chipset: ASUS PRIME Z270-A. Wszystkie dane dotyczące wydajności uzyskano przy użyciu SSD jako dysku dodatkowego.

*** Gwarantowana wartość TBW dla 870 EVO: 150 TBW dla modelu 250 GB, 300 TBW dla modelu 500 GB, 600 TBW dla modelu 1 TB, 1200 TBW dla modelu 2 TB oraz 2400 TBW dla modelu 4 TB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here