jedzenie,dieta
fot.pexels

Dieta paleo to dieta wysokobiałkowa o niskiej zawartości węglowodanów, wzorowana na domniemanej diecie wczesnych ludzi. Opiera się na przekonaniu, że ci przodkowie łowców-zbieraczy mieli niższe wskaźniki chorób przewlekłych, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby serca, i mówi się, że jest to przypisywane różnicom w ich diecie.

Jednak podczas gdy niektórzy twierdzą, że dieta paleo może poprawić stan zdrowia i przyspieszyć utratę wagi, inni zwracają uwagę, że jest ona zbyt restrykcyjna i może być trudna do przestrzegania. W tym artykule omówimy dietę paleo i sprawdzimy, czy działa ona na utratę wagi.

Jaka jest dieta paleo?

Dieta paleo to sposób odżywiania, który ma naśladować dietę wczesnych przodków człowieka. Chociaż koncepcja pojawiła się w latach 70. XX wieku, zyskała dużą popularność w 2002 roku po opublikowaniu przez naukowca Lorena Cordaina książki opowiadającej się za dietą. Zachęca do spożywania całej żywności, takiej jak owoce, warzywa, mięso, ryby i drób. Tymczasem żywność przetworzona, zboża, rośliny strączkowe i sztuczne słodziki są zabronione. Według zwolenników diety przestrzeganie jej może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym i poprawie ogólnego stanu zdrowia.

dieta
fot.pexels

Krytyka diety paleo

Z drugiej strony krytycy zwracają uwagę, że może to być bardzo restrykcyjne i eliminować wiele grup żywności bogatych w ważne składniki odżywcze. Niemniej jednak dieta paleo to wzorzec żywieniowy oparty na diecie wczesnych przodków ludzi, łowców-zbieraczy. Uważa się, że pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym i poprawia ogólny stan zdrowia.

Jak przestrzegać diety paleo

Dieta paleo obejmuje ograniczenie wszelkich pokarmów, które nie były dostępne dla wczesnych łowców-zbieraczy, w tym przetworzonej żywności, zbóż, roślin strączkowych, produktów mlecznych i dodatku cukru. Zamiast tego plan zachęca do napełniania talerza minimalnie przetworzonymi produktami pełnowartościowymi, takimi jak mięso, ryby, drób, owoce, warzywa, orzechy, nasiona i zdrowe tłuszcze.

Jednak istnieje kilka odmian diety, z których każda zawiera nieco inne wytyczne dotyczące dozwolonych pokarmów.

Na przykład niektóre zmodyfikowane diety paleo są mniej restrykcyjne i pozwalają z umiarem na stosowanie masła pochodzącego od zwierząt karmionych trawą oraz niektórych bezglutenowych ziaren i roślin strączkowych, o ile zostały namoczone i ugotowane. Tradycyjna dieta paleo polega na ograniczeniu przetworzonej żywności, zbóż, roślin strączkowych, produktów mlecznych i dodatku cukru, a zamiast tego spożywanie głównie pełnowartościowych produktów. Istnieje jednak kilka odmian.

Czy wspomaga odchudzanie?

Dieta paleo zachęca do spożywania pełnowartościowych pokarmów bogatych w składniki odżywcze i ogranicza żywność przetworzoną, która często jest bogata w kalorie i może przyczyniać się do przybierania na wadze.Jest również bogaty w białko, które może obniżyć poziom greliny – „hormonu głodu” – abyś dłużej czuł się pełny. W ostatnich latach kilka badań wykazało, że dieta paleo może pomóc w zwiększeniu utraty wagi. Na przykład w jednym badaniu z udziałem 70 kobiet zaobserwowano, że przestrzeganie diety paleo przez 6 miesięcy skutkowało średnio 14 funtami (6,5 kg) utraty tłuszczu i znaczną redukcją tłuszczu w brzuchu. Kolejny przegląd 11 badań wykazał, że dieta może pomóc w utracie wagi, zauważając, że uczestnicy stracili średnio prawie 8 funtów (3,5 kg) w badaniach trwających od 2 miesięcy do 2 lat .

PODSUMOWANIE

Dieta paleo koncentruje się na pełnowartościowych pokarmach bogatych w składniki odżywcze i eliminuje przetworzone. Badania wykazały, że ten sposób odżywiania może pomóc w utracie wagi.

dieta
fot.pexels

Inne korzyści

Dieta paleo wiąże się z kilkoma potencjalnymi korzyściami.

  • Wspomaga zdrowie serca
    Choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie, odpowiadając za prawie jedną trzecią wszystkich zgonów (6Trusted Source).

Obiecujące badania pokazują, że dieta paleo może pomóc poprawić zdrowie serca poprzez zmniejszenie kilku czynników ryzyka chorób serca.

W jednym badaniu 20 osób z wysokim poziomem cholesterolu, które stosowały dietę paleo przez 4 miesiące, doświadczyło poprawy cholesterolu HDL (dobrego) i obniżonego poziomu trójglicerydów, a także niższego całkowitego i LDL (złego) cholesterolu.

W innym badaniu z udziałem 34 osób zaobserwowano podobne wyniki, zauważając, że przestrzeganie diety paleo przez zaledwie 2 tygodnie obniżyło ciśnienie krwi, poziom całkowitego cholesterolu i trójglicerydów – z których wszystkie są czynnikami ryzyka chorób serca.

  • Wspomaga kontrolę poziomu cukru we krwi
    Niektóre badania sugerują, że dieta paleo może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i poprawić wrażliwość na insulinę u osób z cukrzycą typu 2. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi. Zwiększona wrażliwość na insulinę może poprawić zdolność organizmu do efektywnego wykorzystywania insuliny i wspierać zdrowe zarządzanie poziomem cukru we krwi. Jedno badanie z udziałem 32 osób z cukrzycą typu 2 wykazało, że przestrzeganie diety paleo przez 12 tygodni poprawiło poziom cukru we krwi i zwiększyło wrażliwość na insulinę o 45%.Podobnie, małe badanie z udziałem 13 osób z cukrzycą typu 2 wykazało, że dieta była bardziej skuteczna w obniżaniu poziomu hemoglobiny A1C, markera długoterminowej kontroli poziomu cukru we krwi, niż tradycyjna dieta cukrzycowa.

Potencjalne wady

Chociaż dieta paleo oferuje kilka potencjalnych korzyści zdrowotnych, należy również wziąć pod uwagę kilka wad. Po pierwsze, eliminuje kilka grup żywności, które są bardzo pożywne i ogólnie można je spożywać w ramach zdrowej diety. Na przykład rośliny strączkowe są bogate w błonnik, białko i bogactwo mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i miedź. Tymczasem badania pokazują, że pełne ziarna mogą być związane z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, chorób serca i niektórych rodzajów raka. Biorąc pod uwagę, że dieta paleo uważa, że ​​wiele grup żywności jest zabronionych, osoby z ograniczeniami żywieniowymi, w tym weganie i wegetarianie, mogą mieć trudności z jej przestrzeganiem. Co więcej, jedzenie poza domem lub uczestniczenie w spotkaniach rodzinnych może być trudne, ponieważ możesz nie mieć pewności co do składników używanych w niektórych potrawach. Ponadto może być droższe niż inne wzorce żywieniowe, ponieważ wymaga dużej ilości świeżych produktów, mięsa, ryb i drobiu – a wszystko to może być drogie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here