fot.pexels

 Pomimo swojej nazwy, herbaty ziołowe wcale nie są prawdziwymi herbatami. Prawdziwe herbaty, w tym zielona, ​​czarna i oolong, warzone są z liści rośliny Camellia sinensis. Z kolei herbaty ziołowe powstają z suszonych owoców, kwiatów, przypraw lub ziół.

Oznacza to, że herbaty ziołowe mogą występować w szerokiej gamie smaków i aromatów i stanowić kuszącą alternatywę dla słodkich napojów lub wody. Oprócz tego, że są smaczne, niektóre herbaty ziołowe mają właściwości prozdrowotne. W rzeczywistości herbaty ziołowe były używane jako naturalne lekarstwa na różne dolegliwości od setek lat. Co ciekawe, współczesna nauka zaczęła znajdować dowody na poparcie niektórych tradycyjnych zastosowań herbat ziołowych, a także niektórych nowych.

Oto lista 10 zdrowych herbat ziołowych, które zechcesz spróbować.

1. Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa jest najbardziej znana ze swoich uspokajających właściwości i jest często stosowana jako środek nasenny. Co więcej, rumianek może być przydatny nie tylko jako środek nasenny. Uważa się również, że ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i chroniące wątrobę.

Badania na myszach i szczurach wykazały wstępne dowody na to, że rumianek może pomóc w walce z biegunką i wrzodami żołądka.

Jedno z badań wykazało również, że herbata rumiankowa zmniejszyła objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, podczas gdy inne badanie u osób z cukrzycą typu 2 wykazało poprawę poziomu glukozy we krwi, insuliny i lipidów we krwi.

Chociaż potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te efekty, wstępne dowody sugerują, że herbata rumiankowa może oferować szereg korzyści zdrowotnych.

PODSUMOWANIE:
Rumianek jest dobrze znany ze swoich właściwości uspokajających i potwierdzają to wstępne dowody. Może również pomóc złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz wysoki poziom lipidów, cukru i insuliny we krwi.

herbata ziołowa, herbata
fot.pexels

2. Herbata miętowa

Herbata miętowa to jedna z najczęściej używanych herbat ziołowych na świecie. Chociaż jest najczęściej używany do wspomagania zdrowia przewodu pokarmowego, ma również właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Większość z tych skutków nie była badana na ludziach, więc nie można stwierdzić, czy mogą one prowadzić do korzyści zdrowotnych. Jednak kilka badań potwierdziło korzystny wpływ mięty pieprzowej na przewód pokarmowy.

Kilka badań wykazało, że preparaty olejku miętowego, który często zawierał również inne zioła, mogą pomóc złagodzić niestrawność, nudności i ból brzucha.Dowody pokazują również, że olejek miętowy skutecznie łagodzi skurcze jelit, przełyku i okrężnicy.Wreszcie, badania wielokrotnie wykazały, że olejek miętowy skutecznie łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego.

Dlatego też, gdy odczuwasz dyskomfort trawienny, czy to z powodu skurczów, nudności czy niestrawności, herbata miętowa jest doskonałym naturalnym lekarstwem.

PODSUMOWANIE:
Herbata miętowa jest tradycyjnie stosowana w celu złagodzenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Badania wykazały, że olejek miętowy może pomóc złagodzić nudności, skurcze, skurcze i ból brzucha.

herbata, herbata ziołowa
fot.pexels

3. Herbata imbirowa

Herbata imbirowa to pikantny i aromatyczny napój, który zawiera uderzenie zdrowych, zwalczających choroby przeciwutleniaczy. Pomaga również zwalczać stany zapalne i stymuluje układ odpornościowy, ale najbardziej znany jest z tego, że jest skutecznym lekarstwem na nudności.

Badania konsekwentnie dowodzą, że imbir skutecznie łagodzi nudności, szczególnie we wczesnej ciąży, chociaż może również łagodzić nudności spowodowane leczeniem raka i chorobą lokomocyjną.

Dowody sugerują również, że imbir może pomóc w zapobieganiu wrzodom żołądka i łagodzeniu niestrawności lub zaparć. Imbir może również pomóc złagodzić bolesne miesiączkowanie lub ból miesiączkowy. Wiele badań wykazało, że kapsułki imbiru zmniejszają ból związany z miesiączką. W rzeczywistości dwa badania wykazały, że imbir jest tak samo skuteczny jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, w łagodzeniu bólu miesiączkowego.

Wreszcie, niektóre badania sugerują, że imbir może oferować korzyści zdrowotne dla osób z cukrzycą, chociaż dowody nie są spójne. Badania te wykazały, że suplementy imbiru pomogły w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i poziomie lipidów we krwi.

PODSUMOWANIE:
Herbata imbirowa jest najlepiej znana jako lekarstwo na nudności, a badania wielokrotnie wykazały, że jest skuteczna w tym zastosowaniu. Jednak kilka badań wykazało również, że imbir może pomóc złagodzić ból miesiączkowy i może przynosić korzyści osobom z cukrzycą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here