samochód
fot.pexels

Wybór koloru do samochodu może być drugą najważniejszą decyzją w procesie zakupu samochodu. Oczywiście wybór odpowiedniego samochodu jest najważniejszy, ale powiedzmy to sobie wprost – kolor jest na drugim miejscu.

Bezsprzecznie na swój samochód musisz patrzeć każdego dnia. Czeka on na Ciebie, kiedy budzisz się rano, kiedy kończysz pracę i stoi, czekając na Ciebie na parkingu, kiedy robisz cotygodniowe zakupy.

Po pierwsze, musisz wybrać kolor, który ci się podoba oraz który pasuje do samochodu. Warto wejść na strony producentów i przejrzeć ich propozycje online. Pozwalają one wybrać samochód i natychmiast zobaczyć go we wszystkich różnych kombinacjach kolorów.

Oczywiście trendy kolorystyczne zmieniają się gwałtownie z biegiem lat, więc musisz wybrać coś, co nadal Ci się spodoba za trzy lub cztery lata.

samochód
fot.pexels

Czy wiesz, że najpopularniejszym kolorem samochodu 1996 roku był zielony?

10 najpopularniejszych kolorów samochodów :

Czarny

Czarny powraca jako najczęściej zarejestrowany kolor samochodu po pięcioletniej przerwie na pierwszym miejscu. W tym kolorze (lub odcieniu) zarejestrowano 515 970 samochodów – to ponad jedna piąta wszystkich samochodów zarejestrowanych w 2017 roku.

Szary

 

Szary jest obecnie drugim faworytem na świecie, ponieważ monochromatyczne kolory nadal dominują na rynku, a prawie 60% z 2,54 miliona nowych samochodów zarejestrowanych w tamtym roku zostało zamówionych w kolorze czarnym, szarym lub białym.

Biały

Był to najpopularniejszy kolor w latach 2013-2016 i był szczególnie popularny wśród osób ceniących napęd na cztery koła. Jednak brud jest gorszy niż jakikolwiek inny kolor. Dużo osób właśnie przez trudności z utrzymaniem czystości rezygnuje z kupna samochodu w tym kolorze. Niestety ale w naszym kraju deszcz i tak zwana chlapa jest dość często.

Niebieski

Kolejny bestseller (1997-1999), obecnie jedyny podstawowy kolor, który znalazł się w pierwszej piątce, a czerwony spadł o jedno miejsce na szóste na korzyść srebra.

samochód
fot.pexels

Srebro

Domyślny kolor większości samochodów faktycznie stracił 0,1 procent udziału w rynku w porównaniu z 2019 rokiem – jednak nadal posiada 10 procent rynku.

Czerwony

Czerwony wypadł z pierwszej piątki, ponieważ obecnie stanowi mniej niż jedną na 10 rejestracji. To drugi co do wielkości upadek, zaraz za białymi.

Zielony

Najpopularniejszy kolor 1996 roku czai się obecnie na siódmym miejscu. Nie wykazuje też żadnych oznak powrotu do dawnej świetności, ponieważ w porównaniu z czerwonymi rejestracjami było dziewięć razy więcej.

Pomarańczowy

Więcej kupujących niż kiedykolwiek wybiera kolor pomarańczowy. Nie zrozumcie nas źle – to wciąż wybór niszowy – w tym kolorze zarejestrowano tylko 19064 samochody. Mimo to popyt wzrósł o 9,4% rok do roku.

Brązowy

Witamy ponownie Brąz! Ten odcień ponownie znalazł się w pierwszej dziesiątce po raz pierwszy od 2011 roku, zastępując Browna, a popyt spadł o 33,2 procent. Pamiętasz, jak Mercedes-Benz i Renault miały świetne brązy?

Żółty

Jak można się było spodziewać, kolor żółty nigdy nie znalazł się w pierwszej piątce. Ale udało mu się utrzymać na 10. miejscu, pomimo spadku popytu na kolor o 17,1 proc. W porównaniu z rokiem poprzednim.

Ogólnie rzecz biorąc, jednolite kolory, takie jak te z pierwszej piątki na powyższej liście, lepiej zachowują swoją wartość, ponieważ prawdopodobnie kupi je więcej osób. Oznacza to, że są one bardziej atrakcyjne, gdy próbujesz sprzedać swój samochód.

Możesz pomyśleć, że wartość odsprzedaży nie ma znaczenia, jeśli korzystasz z finansowania zamiast od razu kupować samochód. Ale możesz się mylić. PCP może zagwarantować nowemu nabywcy przyszłą cenę za jego samochód na koniec okresu.

Ale może to nie być takie proste dla klientów, którzy pod koniec umowy próbują częściowo wymienić swój ekstrawagancko kolorowy silnik na nowy.

Philip Nothard, specjalista ds. Handlu detalicznego i konsumentów w Cap HPI, firmie zajmującej się badaniami pojazdów, powiedział: „Producenci samochodów lepiej radzą sobie z tworzeniem atrakcyjnych kombinacji samochodów i kolorów, ale nadal istnieją pewne słabe rozwiązania, które dealerzy muszą wziąć pod uwagę przy wycenie części PCP.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here