Własna kolekcja samochodów to coś, o czym marzy wielu z nas. Niestety większość nie może sobie pozwolić na taką ekstrawagancję. Z myślą o miłośnikach motoryzacji powstają modele Die-cast, czyli wierne odwzorowania prawdziwych pojazdów cywilnych w odpowiedniej skali.
Samochody i inne pojazdy cywilne – dlaczego warto postawić na Die-cast?
Osoby, które chciałyby stworzyć prywatną kolekcję modeli Die-cast mogą dziś wybierać spośród setek propozycji wielu producentów. Prześcigają się oni w jak najwierniejszym odwzorowaniu konkretnych pojazdów. Istotną cechą jest także jakość produktu – nie zawsze jest on bowiem kupowany w celach kolekcjonerskich – niekiedy służy po prostu do zabawy.
Modele pojazdów cywilnych Die-cast https://www.drim.pl/produkty/die-cast/pojazdy-cywilne-modele-gotowe,2,17315 dostępne są w sklepach modelarskich. W odróżnieniu od wiodącej oferty takich sklepów, w tym przypadku nie ma konieczności ich sklejania czy montowania. Są to produkty gotowe, co może okazać się zaletą dla osób, które chcą stworzyć własną kolekcję, ale zwyczajnie nie mają czasu na prace modelarskie.
Modele Die-cast powstają za sprawą procesu odlewania ciśnieniowego. Zazwyczaj są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Ich historia sięga początków XX wieku, jednak współczesne metody produkcji miniatur różnią się od ówczesnych i pozwalają na znacznie bardziej dokładne odwzorowanie szczegółów. Oferta modeli jest na tyle szeroka, że dzięki niej bez problemu możemy odtworzyć każdą epokę w dziejach motoryzacji – zarówno w dziedzinie samochodów osobowych, jak i dostawczych i ciężarowych, a nawet pojazdów służb publicznych.
Pojazdy cywilne Die-cast odwzorowywane są w różnych skalach, np. 1:24, 1:87 czy 1:12. Wielu kolekcjonerów to właśnie skalę obiera sobie jako klucz kolekcji. Nie w każdym przypadku warto jednak ograniczać się rozmiarami eksponatów, zwłaszcza jeśli poszukujemy konkretnego modelu pojazdu.
Jakie modele pojazdów cywilnych Die-cast warto kolekcjonować?
Najczęściej spotykane kolekcje modeli pojazdów cywilnych Die-cast dotyczą oczywiście samochodów osobowych. Tychże eksponatów jest też najwięcej na rynku. Zazwyczaj kolekcjonerom zależy na jak największym przekroju historycznym – poszukują modeli aut z początków motoryzacji oraz kolejnych jej dekad. Producenci starają się odwzorowywać przede wszystkim samochody, które w pewien sposób przyczyniły się do rozwoju rynku motoryzacyjnego – wprowadziły innowacje lub były po prostu najbardziej efektowne pod względem designu. Nie dziwi zatem fakt szerokiej obecności pojazdów marek luksusowych i sportowych. Auta sportowe to zresztą osobna kategoria. Wiele modeli Die-cast powstaje na cześć pojazdów, które święciły sukcesy w rajdach lub przeróżnych wyścigach. Takie modele wiernie odtwarzają wygląd konkretnych samochodów, triumfujących na trasach wyścigów – łącznie z oklejeniem i sportowymi elementami (spojlery, zderzaki, progi itp.).
Bogato reprezentowany jest także rynek pojazdów użytkowych i dostawczych, a także autobusy. Gratką dla niektórych kolekcjonerów są modele motocykli. Szczególną kategorią pojazdów Die-cast są samochody należące do służb mundurowych – wozy policyjne, auta straży pożarnej czy karetki.
Modele pojazdów cywilnych Die-cast wykorzystywane są często także do tworzenia różnego rodzaju makiet. Bez wątpienia są one dobrym pomysłem na prezent dla osoby, interesującej się motoryzacją.
Więcej informacji na temat modeli Die-cast oraz innych kategorii modelarstwa, znajdziesz na stronie sklepu Drim https://www.drim.pl/