jedzenie
fot.pexels

 

 Liczba dostępnych planów dietetycznych może utrudniać jej rozpoczęcie, ponieważ nie masz pewności, który z nich jest najbardziej odpowiedni, zrównoważony i skuteczny.

Niektóre diety mają na celu ograniczenie apetytu, aby zmniejszyć spożycie żywności, a inne sugerują ograniczenie spożycia kalorii i węglowodanów lub tłuszczu. Co więcej, wiele z nich oferuje korzyści zdrowotne wykraczające poza utratę wagi.

Oto 8 najlepszych planów dietetycznych, które pomogą Ci schudnąć i poprawić ogólny stan zdrowia.

jedzenie
fot.pexels

1. Okresowy post

Okresowy post to strategia żywieniowa, która zmienia się między okresami postu i jedzenia. Istnieją różne formy, w tym metoda 16/8, która polega na ograniczeniu spożycia kalorii do 8 godzin dziennie oraz metoda 5: 2, która ogranicza dzienne spożycie kalorii do 500–600 dwa razy w tygodniu.

Jak to działa: przerywany post ogranicza dozwolony czas na jedzenie, co jest prostym sposobem na zmniejszenie spożycia kalorii. Może to prowadzić do utraty wagi – chyba że rekompensujesz to jedzeniem zbyt dużej ilości jedzenia w dozwolonych okresach jedzenia.

Utrata masy ciała: W przeglądzie badań wykazano, że przerywany post powoduje 3-8% utratę masy ciała w ciągu 3–24 tygodni, co stanowi znacznie większy odsetek niż inne metody.

Ten sam przegląd wykazał, że ten sposób odżywiania może zmniejszyć obwód talii o 4-7%, co jest markerem szkodliwego tłuszczu z brzucha.

Inne badania wykazały, że przerywany post może zwiększyć spalanie tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej, co może poprawić metabolizm .

Inne korzyści: Okresowy post został powiązany z efektami przeciwstarzeniowymi, zwiększoną wrażliwością na insulinę, poprawą zdrowia mózgu, zmniejszeniem stanu zapalnego i wieloma innymi korzyściami.

Wady: Ogólnie rzecz biorąc, przerywany post jest bezpieczny dla większości zdrowych dorosłych.

To powiedziawszy, osoby wrażliwe na spadek poziomu cukru we krwi, takie jak niektóre osoby z cukrzycą, niską wagą lub zaburzeniami odżywiania, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią, powinny porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem przerywanego postu.

PODSUMOWANIE
Przerywane cykle postu między okresami postu a jedzeniem. Wykazano, że wspomaga odchudzanie i wiąże się z wieloma innymi korzyściami zdrowotnymi.

jedzenie
fot.pexels

2. Diety roślinne

Diety roślinne mogą pomóc w odchudzaniu. Wegetarianizm i weganizm to najpopularniejsze wersje, które ograniczają produkty pochodzenia zwierzęcego ze względów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych.

Istnieją jednak bardziej elastyczne diety roślinne, takie jak dieta flexitarian, która jest dietą roślinną, która umożliwia spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego z umiarem.

Jak to działa: istnieje wiele rodzajów wegetarianizmu, ale większość z nich polega na wyeliminowaniu wszelkiego mięsa, drobiu i ryb. Niektórzy wegetarianie mogą również unikać jaj i nabiału.

Dieta wegańska idzie o krok dalej, ograniczając wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a także produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, żelatyna, miód, serwatka, kazeina i albumina.

Nie ma jasnych zasad dotyczących diety fleksitarnej, ponieważ jest to raczej zmiana stylu życia niż dieta. Zachęca do jedzenia głównie owoców, warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych, ale pozwala na umiarkowane spożycie białka i produktów pochodzenia zwierzęcego, co czyni go popularną alternatywą.

Wiele z ograniczonych grup żywności ma wysoką kaloryczność, więc ograniczenie ich może pomóc w utracie wagi.

Utrata masy ciała: Badania pokazują, że diety roślinne są skuteczne w utracie wagi.

Przegląd 12 badań obejmujących 1151 uczestników wykazał, że osoby na diecie roślinnej straciły średnio 2 kg więcej niż osoby, które zawierały produkty pochodzenia zwierzęcego.

Diety roślinne prawdopodobnie wspomagają odchudzanie, ponieważ są zwykle bogate w błonnik, który może pomóc Ci zachować pełnię na dłużej i niską zawartość wysokokalorycznego tłuszczu.

Inne korzyści: Diety roślinne są powiązane z wieloma innymi korzyściami, takimi jak zmniejszone ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, niektóre nowotwory i cukrzyca. Mogą być również bardziej przyjazne dla środowiska niż diety oparte na mięsie.

Wady: chociaż diety roślinne są zdrowe, mogą ograniczyć ważne składniki odżywcze, które zwykle znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takie jak żelazo, witamina B12, witamina D, wapń, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3.

Podejście fleksitarne lub odpowiednia suplementacja mogą pomóc w uwzględnieniu tych składników odżywczych.

PODSUMOWANIE
Diety roślinne z różnych powodów ograniczają mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Badania pokazują, że wspomagają odchudzanie, zmniejszając spożycie kalorii i oferują wiele innych.

Sprawdź też – dieta paleo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here