okulary
fot.pexels

Prawdopodobnie najważniejszą częścią procesu zakupu okularów jest wybór odpowiednich soczewek okularowych. Jakość soczewek, ich cechy i powłoki decydują o tym, jak bardzo jesteś zadowolony ze swoich okularów. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele opcji, że może być trudno zdecydować, który rodzaj soczewek okularowych jest najlepszy dla Ciebie i Twojego wyjątkowego stylu życia.

Ten przewodnik po soczewkach okularowych pomoże Ci lepiej zrozumieć, jakie opcje są dla Ciebie dostępne i pomoże Ci wybrać soczewki i powłoki dopasowane do Twoich preferencji i stylu życia.

okulary
fot.pexels

Potrzeby wizualne

Wybór soczewek zależy przede wszystkim od poszukiwanych właściwości korekcji wzroku. W zależności od potrzeb wizualnych możesz potrzebować soczewek jednoogniskowych lub wieloogniskowych. Dla wielu osób soczewki jednoogniskowe dostatecznie poprawiają widzenie, zarówno do dali, jak i do czytania.

Odległość pojedynczego widzenia

Jeśli jesteś częścią 42% amerykańskiej populacji żyjącej z krótkowzrocznością, być może szukasz soczewek jednoogniskowych do korekcji wzroku. Jeśli masz okulary korygujące odległość, Twoja recepta będzie zaczynać się od (-), a soczewka będzie wklęsła lub zakrzywiona do wewnątrz, aby prawidłowo korygować wzrok.

Czytanie z pojedynczym widzeniem

Soczewki do czytania są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci widzieć rzeczy z bliskiej odległości, zwykle od 30 do 40 cm (11,8 do 15,8 cala). Te soczewki są wypukłe lub zakrzywione na zewnątrz i są odpowiednie dla osób z receptami zaczynającymi się od (+).

Chociaż soczewki jednoogniskowe są odpowiednie dla dużej części osób noszących okulary, Twoje oczy mogą być wyjątkowe. Jeśli masz trudności z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka, możesz potrzebować okularów dwuogniskowych lub wieloogniskowych. Te okulary korygują wzrok z wielu odległości, umożliwiając wyraźne widzenie – zarówno z bliska, jak i z daleka.

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne to wyjątkowe soczewki, zaprojektowane tak, aby bezproblemowo uwzględniać korekcję dali, średniego i bliży. Ponieważ te soczewki są wysoce spersonalizowane, mogą korygować nawet najbardziej wyjątkowe oczy i zapewniają wszystkie zalety soczewek dwuogniskowych bez wyraźnej linii poziomej.

Jeśli masz wyjątkowo wyjątkowe oczy lub potrzebujesz okularów dwuogniskowych, ale nie chcesz mieć wyraźnej linii w soczewce, rozważ soczewki progresywne.

okulary
fot.pexels

Soczewki dwuogniskowe

Soczewki dwuogniskowe to najpopularniejszy rodzaj soczewek wieloogniskowych. Soczewki te korygują widzenie do bliży i do dali, łącząc dwie recepty w jedną soczewkę. Górna część soczewki jest przeznaczona do korygowania niedomiarów odległości, podczas gdy dolna część to soczewka do bliskiej odległości, która koryguje widzenie z bliska.

To doskonały wybór dla osób, które używają zarówno okularów do dali, jak i do czytania, dzięki czemu nie muszą nosić ze sobą dwóch par okularów, gdziekolwiek się znajdują.

Powłoka soczewki

Powłoka może nadać soczewkom różne właściwości, sprawiając, że zachowują się inaczej w zależności od otoczenia. Niektóre zmieniają kolory w zależności od oświetlenia, podczas gdy inne zapewniają ochronę przed zadrapaniami lub słońcem. Aby lepiej zrozumieć dostępne opcje; wymieniliśmy niektóre powłoki dostępne w naszym katalogu i to, co mogą dla Ciebie zrobić.

Powłoka odporna na zarysowania

Żadna para okularów nie jest niezniszczalna, ale to nie znaczy, że nie można ich chronić. Powłoka chroniąca przed zarysowaniami chroni soczewki przed zarysowaniami i otarciami wynikającymi z codziennego użytkowania i pomaga wzmocnić je przed upadkami.

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoka antyrefleksyjna lub AR to kolejna korzystna powłoka dla każdej pary okularów. Ta powłoka usuwa irytujące odblaski, aureole wokół świateł i odbicia na soczewkach spowodowane przez komputery i światła. Sprawiają również, że soczewki są prawie niewidoczne, usuwając odbicia, dzięki czemu soczewki są mniej przeszkodą podczas rozmów twarzą w twarz lub sesji fotograficznych.

Powłoka antyrefleksyjna jest szczególnie ważna dla osób z soczewkami o wysokim współczynniku załamania, ponieważ te soczewki mają wyższy współczynnik załamania światła. Ten zwiększony współczynnik załamania oznacza, że ​​soczewki te będą odbijać do 50 procent więcej światła niż tradycyjne soczewki, powodując więcej odblasków, chyba że są wyposażone w powłokę AR.

Soczewki antyrefleksyjne są ważne dla prawie każdego we współczesnym świecie – szczególnie dla osób pracujących przy komputerach lub kamerach lub regularnie prowadzących w nocy.

Powłoka regulująca światło

Powłoka ta zmieni odcień soczewek w zależności od ilości światła, na które są narażone, stając się ciemniejszy na zewnątrz i jaśniejszy w pomieszczeniu. Pomaga to chronić oczy użytkownika przed szkodliwymi promieniami UV i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, chroniąc wzrok użytkownika.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here