Kiedy warto pomyśleć o kawie bezkofeinowej

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki małej czarnej. Okazuje się jednak, iż pomimo naturalnego pochodzenia, zawarta w niej kofeina może stanowić swego rodzaju bariera dla części ludzi. Czy zatem kawa bezkofeinowa może być w takim przypadku realną alternatywą?

Kto powinien szczególnie zainteresować się wariantem bezkofeinowym?

O ile dla większości z nas za bezpieczną, dzienną dawkę kofeiny uważa się 300mg, tak dla osób cierpiących na pewne problemy zdrowotne dawka ta może być o wiele niższa. Zdarzają się też przypadki takie jak problemy z nadciśnieniem czy ciąża, w których kofeina jest ogólnie odradzaną substancją. Na kawę bezkofeinowe zdecydować się, więc powinny szczególnie osoby mające problem z przyswajaniem kofeiny oraz te, które lubią smak kawy, ale z przyczyn zdrowotnych powinny ograniczyć jej ilość. Kawa ta może stanowić także alternatywę, którą możemy pić przez cały dzień, także w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych. Na rynku bez trudu znajdziemy sklepy takie jak https://coffeeandsons.pl/kategoria/kawy-bezkofeinowe zapewniające dostęp do wysokiej jakości kawy, również tej pozbawionej kofeiny.

Kawa bezkofeinowa – jak powstaje?

Precyzyjnie powinniśmy mówić o kawie bezkofeinowej jako o kawie poddanej procesowi dekofeinizacja. Polega on zwykle na pozbyciu się kofeiny z ziaren kawy jeszcze przed jej wypaleniem. Proces ten jest dość złożony, zwykle w czasie jego przeprowadzania wykorzystuje się wiele substancji chemicznych. Na świecie istnieje kilka metod takiego procesu, a do najpopularniejszych należą: metoda pośredniego użycia rozpuszczalnika, metoda bezpośredniego użycia rozpuszczalnika, Swiss Water Process oraz dekofeinizacja z wykorzystaniem CO2. Co ważne każda z tych metod usuwa blisko 100% kofeiny z ziaren kawy.

Czy smak kawy bezkofeinowej bardzo odbiega od kawy tradycyjnej?

Co ciekawe dość często, spotkać się można z przekonaniem, iż kawa bezkofeinowa nie smakuje tak dobrze jak jej klasyczny odpowiednik. Okazuje się jednak, że w wielu niezależnych badaniach, w których proszono uczestników o wskazanie rodzaju kawy, ci mieli problem z ich odróżnieniem. Tak naprawdę wiele osób zupełnie nie odróżni smaku kawy, gdyż cały proces odkofeinowania przebiega na jeszcze zielonych ziarnach, kawa zaś swój intensywny aromat oraz bogactwo smaków osiąga zwykle dopiero podczas wypalania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here