Jako lokatorzy mieszkań na pewno dbamy o to, aby wszystko w nich działało bez zarzutu, aby wszelkie sprzęty były sprawne, a otoczenie schludne. A co z otoczeniem mieszkań, czyli z przestrzeniami wspólnymi w budynkach? Opieka nad tymi przestrzeniami leży w gestii osób, czy instytucji, które zarządzają budynkiem i/lub są jego prawnym właścicielem. To niezwykle odpowiedzialne i niełatwe zadanie.
Stan techniczny
Odpowiadając za dobry stan techniczny budynku, należy nie tylko posiadać niezbędną wiedzę na temat tego, co w budynku się znajduje i jaką posiada funkcję. Należy także być przygotowanym na szybką reakcję w przypadku wystąpienia usterki, czy większej awarii. Zaufani i kompetentni fachowcy to w dzisiejszych czasach skarb dla zarządzających wszelkiego rodzaju nieruchomościami. W przypadku jakiejkolwiek awarii najbardziej liczy się czas reakcji, ponieważ im szybciej przystąpi się do jej usuwania, tym mniejsze będą szkody i niedogodności nią spowodowane.
Jeśli pęknie rura, a woda zacznie wylewać się z niej i spowoduje zawilgocenie ścian, czy sufitów, warto niezwłocznie przystąpić do wykrywania miejsca wycieku, uszczelnienia go oraz do usunięcia skutków zalania. Zaufana ekipa oprócz zajęcia się zlokalizowaniem nieszczelności w sposób szybki i skuteczny pomoże także w odpowiednim rozliczeniu się z ubezpieczycielem.
Warto zawsze sprawdzić firmy, z którymi nawiązuje się współpracę w zakresie reagowania na różnego rodzaje sytuacje alarmowe. Pomoc w sporządzaniu wymaganej przez towarzystwa ubezpieczeniowe dokumentacji może okazać się nieoceniona i ułatwić pracę.
Administracja
Oprócz dbałości o to, aby użytkownikom budynku nie zagrażało niebezpieczeństwo, a komfortu nie zakłócały awarie, osoba lub firma, która podjęła się opieki nad nią, powinna sprawnie nią administrować. Co to oznacza? Powinna przede wszystkim kierować się dobrem użytkowników i np. wybierać dostawców różnych mediów tak, aby dostawy były pewne i stałe, a także, żeby rachunki za nie nie były wyższe niż rynkowe. Obowiązkiem zarządcy jest także piecza nad stanem prawnym nieruchomości i trzymanie ręki na pulsie, jeśli chodzi o wszelkie zmiany w regulacjach. Musi on dostosować budynek do zmieniających się przepisów. Dodatkowym obowiązkiem jest zapewnienie użytkowania otoczenia budynku, które także musi być bezpieczne i czyste.
Opiekowanie się częściami wspólnymi nieruchomości nie jest zatem łatwym zadaniem. Wymaga stałego nadzoru i uwagi, a w przypadkach awarii – szybkiej reakcji. Samodzielne utrzymanie nieruchomości jest trudne, stąd często powierza się je profesjonalnym zarządcom nieruchomości.