plecak
fot.pexels

Planujesz kupić nowy pakiet idealny do podróży? Istnieją trzy główne obszary, w których musisz dokonywać wyborów. W tym artykule opiszemy je wszystkie!

Pojemność plecaka: rozmiar pakietu, którego potrzebujesz, jest powiązany z długością podróży oraz wagą i masą, którą chcesz nosić. Funkcje plecaka: są to udoskonalenia, które wpływają na to, jak pakiet działa dla Ciebie. Dopasowanie plecaka: najważniejsza jest długość tułowia, a nie wzrost.

plecak
fot.pexels

Rodzaje plecaków

Weekend (1-3 noce; 30-50 litrów)
Wydajni pakowacze używający nowszego, mniej obszernego sprzętu mogą naprawdę sprawić, że rzeczy będą lekkie na 1- do 3-nocnych wycieczkach, używając plecaka z tego zakresu. Pamiętaj, że lekkie pakowanie wymaga samodyscypliny i starannego planowania. Jeśli jednak możesz to zrobić, nagrody za światło na twoich stopach są fantastyczne.

Wielodniowe (3-5 nocy; 50-80 litrów)
Są to najpopularniejsze plecaki sprzedawane w REI i są doskonałym wyborem na wycieczki w ciepłe dni trwające 3 lub więcej dni. Opakowania o pojemności 50-80 litrów są również używane do jazdy na nartach backcountry, na wycieczki jednodniowe, jednodniowe, a czasem dwudniowe.

Wydłużona podróż (ponad 5 nocy; 70 litrów lub więcej)
Dłuższe podróże trwające 5 dni lub więcej zwykle wymagają paczek o pojemności 70 litrów lub większej. Są to również zazwyczaj preferowane opcje dla:

Zimowych wędrówek trwających dłużej niż 1 noc. Większe paczki mogą wygodniej pomieścić dodatkową odzież, cieplejszy śpiwór i cztero sezonowy namiot (który zazwyczaj zawiera dodatkowe kijki).
Dorośli zabierający małe dzieci z plecakiem. Mama i tata niosą ze sobą dużo dziecięcego sprzętu, aby ich najmłodszym przeżyć było przyjemnie.

plecak
fot.pexels

Typ ramy plecaka

Plecaki z wewnętrzną ramą: Większość pakietów sprzedawanych obecnie w REI to otulające ciało plecaki z wewnętrzną ramą, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wędrowcowi stabilność na nierównym terenie poza szlakiem. Mogą obejmować różnorodne technologie wspomagania obciążenia, które służą do przenoszenia obciążenia na biodra.

Plecaki z ramą zewnętrzną: Pakiet z ramą zewnętrzną może być odpowiednim wyborem, jeśli nosisz ciężki, nieregularny ładunek, na przykład przenoszenie nadmuchiwanego kajaka do jeziora. Pakiety ramy zewnętrznej zapewniają również dobrą wentylację i wiele opcji organizacji biegów.

Plecaki bezramowe: wielbiciele Ultralight, którzy lubią wędrować szybko i lekko, mogą wybrać plecak bezramowy lub plecak wspinaczkowy, w którym rama jest zdejmowana, aby zaoszczędzić na wadze.

Wentylacja

Niektóre plecaki mają podwieszany tylny panel z siateczki, który zwalcza syndrom spoconych pleców, który pojawia się w przypadku wewnętrznych paczek z ramą, które jeżdżą na plecach. Nazywany również „zawieszeniem z siatki naciągowej”, jest to konstrukcja przypominająca trampolinę, w której plecak na ramie jedzie kilka cali od pleców, a zamiast tego opiera się o wysoce oddychającą siateczkę. „Kominy” wentylacyjne, które są wbudowane w panele tylne i wspomagają przepływ powietrza, to kolejna opcja, która ma rozwiązać ten sam problem.

Plecak z otwieraniem od góry

Otwory ładowane od góry są dość standardowe. Przedmioty niepotrzebne do końca dnia trafiają głęboko do środka. Dostęp do panelu: Niektóre paczki oferują również zapinany na zamek przedni panel, który można otworzyć, odsłaniając całe wnętrze paczki, lub boczny zamek błyskawiczny, który również ułatwia sięganie do głębszych przedmiotów w paczce.

Kieszenie w plecaku

Elastyczne kieszenie boczne: leżą płasko, gdy są puste, ale rozciągają się, aby pomieścić butelkę z wodą, maszty namiotowe lub inne luźne przedmioty

Kieszenie na pasie biodrowym: mieszczą małe przedmioty, do których chcesz szybko dotrzeć – smartfon, przekąski, opakowania żelu energetycznego itp.

Kieszenie na łopaty: Są to w zasadzie klapki przyszyte z przodu torby plecaka z zamknięciem na klamrę u góry. Pierwotnie przeznaczone do przechowywania łopaty do śniegu, teraz pojawiają się w wielu 3-sezonowych paczkach, służąc jako miejsce do przechowywania mapy, kurtki lub innych luźnych, lekkich przedmiotów.

Dopasowanie do plecaka

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju plecaka następnym krokiem jest współpraca ze specjalistą ds. Sprzedaży REI, aby fachowo dopasować Cię do plecaka. Odpowiednie dopasowanie to takie, które oferuje:

  • Rozmiar odpowiedni do długości tułowia (nie do wzrostu całkowitego).
  • Wygodny uchwyt na biodrach.

Pomiar długości tułowia na osobie

Niektóre paczki są dostępne w wielu rozmiarach, od bardzo małych do dużych, które pasują do różnych długości tułowia. Zakresy te różnią się w zależności od producenta i płci. Sprawdź kartę Specyfikacje produktu, aby uzyskać szczegółowe informacje o rozmiarze konkretnego opakowania. Inne paczki mogą mieć regulowane zawieszenie, które można zmodyfikować, aby pasowało do twojego tułowia, zwłaszcza jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami. Wada: regulowane szelki dodają niewielkiej wagi paczce.

Pomiar obwodu talii na osobie
Większość wagi plecaka, 80 procent lub więcej, powinna spoczywać na biodrach. Pasy biodrowe plecaka zwykle mieszczą szeroką gamę rozmiarów bioder, od połowy 20 cali do połowy 40 cali. Osoby z wąską talią czasami stwierdzają, że nie są w stanie dopasować standardowego pasa biodrowego i potrzebują mniejszego rozmiaru. Niektóre paczki oferują wymienne pasy biodrowe, dzięki czemu można zamienić jeden rozmiar na inny.

Plecaki dla kobiet
Ponieważ mają mniejsze rozmiary ram, plecaki damskie często dobrze sprawdzają się dla młodych turystow obojga płci. Wymiary tułowia są na ogół krótsze i węższe niż plecaki męskie. A pasy biodrowe i ramiączka są wyprofilowane z myślą o kobiecej sylwetce.

Plecaki dla młodzieży
Zazwyczaj oferują one mniejsze pojemności i zawierają regulowane zawieszenie, aby dostosować się do wzrostu dziecka. Plecaki damskie, z mniejszymi rozmiarami ram, często dobrze sprawdzają się dla młodych turystow obojga płci. Podobnie jest z małymi wersjami niektórych męskich paczek.

Dodatkowa regulacja dopasowania plecaka

Pasy do podnoszenia ładunku
Są one wszyte w górną część pasków naramiennych i łączą się z górną częścią ramy plecaka. Idealnie będą tworzyć kąt 45 ° między pasami naramiennymi a plecakiem. Przylegające (ale niezbyt ciasne), zapobiegają oderwaniu się górnej części plecaka od ciała, co spowodowałoby obwisanie plecaka w okolicy lędźwiowej.

Pasek na mostek
Ten środkowy pasek na klatkę piersiową umożliwia podpięcie pasów naramiennych, co może zwiększyć Twoją stabilność. Może to być przydatne podczas podróżowania po nierównym terenie, gdzie niezręczny ruch może spowodować nagłe przesunięcie plecaka i wytrącenie z równowagi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here