komputer
fot.pexels

Wybór części do komputera przypomina wybór części samochodowych. Wygląd jest do pewnego stopnia ważny, głównie dla entuzjastów, ale w większości przypadków chcesz, aby Twój komputer działał tak, jak powinien.

Jednak w przeciwieństwie do wybierania reszty komputera, wybór obudowy jest bardziej podobny do kupowania ubrań. Dopóki Twoja płyta główna i inne części mieszczą się w etui, prawie w całości wybierasz kosmetyki. I hej, nie ma w tym nic złego. Istnieje kilka prawdziwych dzieł sztuki i wszystko zaczyna się od przypadku.

Oto nasz oficjalny przewodnik dotyczący wyboru właściwej obudowy do komputera.

Obudowa PC Dark Flash

Funkcja jest ważniejsza niż wygląd, nawet jeśli to wygląd jest tym, na czym opierasz swoją ostateczną decyzję przy zakupie obudowy komputera. Innymi słowy, wygląd jest ważny, ale obudowa musi najpierw działać dla Ciebie. Najczęściej oznacza to znalezienie odpowiedniego rozmiaru dla siebie. Są też bardziej szczegółowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę, na przykład: Czy masz miejsce na komputer na biurku lub inną solidną powierzchnię w pobliżu biurka, czy też będziesz musiał go zamontować na ścianie? Czy znajdujesz się w ograniczonej przestrzeni, na przykład w akademiku, i potrzebujesz mniejszej obudowy z profilu, aby zmieściła się w pokoju? Czy masz mnóstwo wentylatorów, grzejników i innych komponentów, które zajmują mnóstwo miejsca?

Są to bardzo ważne pytania, które należy zadać, i na każde z nich należy odpowiedzieć. Pokrótce wyjaśnimy niektóre z najczęściej występujących.

komputer
fot.pexels

Obudowa PC ASUS Mini ITX i Micro-ATX

Obudowy Mini-ITX i Micro-ATX nadają się do niewiarygodnie małych komputerów, przynajmniej w porównaniu z większością komputerów stacjonarnych dostępnych na rynku. Mini-ITX jest zdecydowanie bardziej powszechną opcją spośród tych dwóch, ponieważ bardziej odpowiada kompaktowemu stylowi budynku. Jest o około połowę mniejszy od standardowej obudowy ATX (średniej wielkości wieża), podczas gdy Micro-ATX jest mniej więcej o 25 procent mniejszy niż standardowy ATX. Mini-ITX jest tak mały, że do prawidłowego działania wymaga określonych komponentów. Nie martw się, jeśli jesteś zainteresowany zbudowaniem małego komputera, te komponenty nie są trudne do zdobycia i są dostępne w wysokiej jakości wariantach od jednych z najlepszych producentów komponentów.

Z drugiej strony obudowy Micro-ATX obsługują płytę główną Micro-ATX, która jest zasadniczo mniejszą wersją standardowego ATX, ale z mniejszą ilością rzeczy, takich jak gniazda RAM i PCIe. Większość obudów Micro-ATX wygląda po prostu jak nieco mniejsze wieże środkowe, ale obudowy Mini-ITX są wyraźnie inne, zbudowane z zupełnie innymi proporcjami. Ponownie, te komputery są zbudowane z myślą o oszczędzaniu miejsca. W końcu nie każdy potrzebuje pełnej wieży. Oto kilka przykładów każdego przypadku.

Obudowy Mini-ITX
1) Fraktal Nano S Czarny

2) NZXT H210i

Obudowy Micro-ATX
1) Fractal Meshify C Mini

2) Masterbox Cooler Masterbox Q300L

Obudowy standardowe: ATX Mid Towers i PC Mid-ATX w standardzie Dark Flash

Takie przypadki ma większość ludzi. Prawdopodobnie już je widzieliście. Jeśli masz znajomego grającego na PC lub pracujesz w biurze z komputerem przy każdym biurku, prawdopodobnie są to wieże ATX średniej wielkości. Większość płyt głównych, zarówno Intel, jak i AMD, pasuje do nich, a są tylko niektóre niszowe przypadki, w których trzeba byłoby uaktualnić do czegoś większego, na przykład potrzeba więcej miejsca na masywne GPU lub niestandardowe chłodzenie cieczą.

Biorąc to pod uwagę, chyba że musisz przejść od małego do Mini-ITX, od super rozmiaru do pełnej obudowy, lub masz inną konkretną potrzebę, prawdopodobnie wylądujesz na standardowej wieży ATX średniej wielkości. Oto kilka ulubionych osób w naszej witrynie.

1) Phanteks Eclipse P600S

2) NZXT H510

3) Corsair Carbide

komputer
fot.pexels

Duże obudowy: ATX Full i ATX Super Towers

Podczas gdy płyty główne na ogół nie są większe od standardowego ATX, inny sprzęt może. Możesz potrzebować większego zasilacza, większej liczby wentylatorów, aby utrzymać stały przepływ powietrza, dwóch procesorów graficznych, niestandardowych rurek do chłodzenia cieczą, w tym masywnych zbiorników, i innych różnych dodatków, takich jak moduł WiFi. Jeśli to ty i masz wystarczająco dużo miejsca, możesz potrzebować pełnej lub super walizki, aby wszystko pomieścić.

Pełne obudowy są znacznie większe niż wieże średniej wielkości, ale generalnie nadal pasują tylko do jednego systemu. Z drugiej strony super wieża może pasować do dwóch. Albo nawet trzy, jeśli jest wystarczająco duże. Przez „system” rozumiemy cały inny komputer w Twojej obudowie, w tym płytę główną, procesor i resztę rodziny. Istnieją systemy podwójne, a jeśli wpadniesz pod parasol, być może będziesz musiał skoczyć na super walizkę. A kiedy mówimy, że są duże, mamy to na myśli. Większość super wież ma prawie trzy stopy wysokości, dwie stopy szerokości i jedną stopę grubości. Oto niektóre z naszych ulubionych.

ATX Super
1) Phanteks Enthoo Elite

2) Lian Li PC-010WX

ATX Full
1) Phanteks Enthoo Pro

2) Corsair Graphite 760T

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here